ČLÁNOK
Medziročná harmonizovaná inflácia v júni zrejme stúpla
16. júla 2008

Medziročná harmonizovaná inflácia v júni zrejme stúpla

Analytici očakávajú, že oproti májovej 4-percentnej inflácii sa medziročný rast spotrebiteľských cien v metodike Európskej únie v júni zrýchlil o 0,1 až 0,3 percentuálneho bodu
 
Rast spotrebiteľských cien meraný podľa metodiky Európskej únie (EÚ) v júni pravdepodobne zrýchlil. Analytici oslovení agentúrou SITA totiž očakávajú, že júnová medziročná harmonizovaná inflácia sa bude nachádzať v pásme od 4,1 % do 4,3 %, čo by oproti májovým 4 % znamenalo mierne zrýchlenie dynamiky. „Hlavné položky spotrebného koša harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien, ktoré by mali zrýchliť jej dynamiku, by mali byť najmä rastúce ceny potravín a ceny dopravy,“ uviedol analytik VÚB banky Martin Lenko. Podľa Eduarda Hagaru z ING sa však napriek tomu prípadné dopytové tlaky do inflácie prelievajú len veľmi pomaly, pričom v druhom polroku by ich mala čiastočne tlmiť silná koruna.
Slovensko by však napriek zrýchľovaniu inflácie malo naďalej plniť maastrichtské limity. „Dvanásťmesačný priemer harmonizovanej inflácie by sa pri odhade 4,1 % mal dostať na úroveň 2,8 %, čo by znamenalo, že aj naďalej plníme maastrichtské inflačné kritérium so značnou rezervou. Odhady referenčnej hodnoty sú pritom okolo úrovne 3,7 %,“ konštatovala analytička Poštovej banky Zuzana Holeščáková s tým, že miera inflácie v krajinách EÚ ako aj eurozóny sa pohybuje na vyššej úrovni, ako sa pôvodne očakávalo. „Práve vzhľadom na tento fakt pristúpila Európska centrálna banka na svojom nedávnom zasadnutí k zvýšeniu hlavnej úrokovej sadzby o 25 bázických bodov na 4,25 %, čím sa snaží udržať cenový rast pod kontrolou,“ dodala.
V nasledujúcich mesiacoch by mohla harmonizovaná inflácia podľa Hagaru ešte stúpnuť na 4,6 % až 4,7 %. „Dôvodmi očakávaného rastu by mohli byť hlavne vyššie ceny tepla, plynu a cigariet,“ konštatoval. V tejto súvislosti dodal, že v prípade, že cena ropy nebude ďalej rásť a v štvrtom štvrťroku sa podľa očakávania spomalí rast cien potravín, inflácia by mohla začať od novembra alebo decembra postupne mierne klesať. Údaje o vývoji harmonizovanej inflácie v júni zverejní Štatistický úrad SR v stredu 16. júla.
 

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

13. 6. 2024

USD 1,078 0,002
CZK 24,699 0,013
GBP 0,845 0,001
HUF 396,480 1,200
CAD 1,482 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS