ČLÁNOK
Medzinárodný menový fond schválil dodatočné finančné zdroje pre Argentínu v objeme 8 miliárd dolárov
23. augusta 2001

Po dvanástich dňoch vypätých rokovaní súhlasili zástupcovia MMF s uvoľnením ďalších zdrojov vo výške 8 miliárd dolárov. Spojené štáty, najvplyvnejšia krajina vo fonde a kľúčový spojenec Argentíny, podporili túto dohodu, budú však trvať na plnení veľmi tvrdých podmienok, ktoré sú spojené s poskytnutím uvedenej čiastky.

Väčšina z nej je určená na splácanie argentínskeho dlhu, ktorý dosahuje 128 miliárd USD.

Minister hospodárstva Domingo Cavallo bude rokovať aj naďalej s predstaviteľmi MMF, ale aj G7 pri hľadaní čo najefektívnejšieho spôsobu splácania argentínskeho dlhu. Americký minister financií Paul O´ Neill uviedol, že Argentína musí ešte urobiť veľmi veľa krokov, aby sa jej ekonomika dostala na cestu ozdravenia.

Americký obchodný zástupca Robert Zoellick sa chce stretnúť s viacerými latinsko-americkými ministrami, aby pripravil pôdu na zintenzívnenie obchodných kontaktov v rámci celého regiónu.

S tým istým cieľom chce iniciovať aj rokovanie štátov Mercosuru, obchodného bloku, ktorý pozostáva z Argentíny, Brazílie, Paraguaya a Uruguaya.

Napriek tomu, že došlo k dohode s MMF, sa argentínska kríza považuje za veľmi rozsiahlu a doterajšie „záchranné balíky“ neoživili ekonomiku, ktorá je tri roky v štádiu recesie. Narastajú tiež špekulácie, že dôjde k devalvácii pesa, ktoré je momentálne už fixované na americký dolár.

Zahraniční experti hovoria o tom, že riziko „domino efektu“, teda následného vplyvu na globálny finančný systém, je nižšie v porovnaní s krízou v rokoch 1998-1999. I tak je počas celého tohto leta na rozvíjajúcich sa trhoch, osobitne v Latinskej Amerike, evidentná nervozita.

Prijatá dohoda s MMF však mierne zvýšila optimizmus v komunite investorov.

Po uvoľnení nových zdrojov (5 miliárd dolárov bude mať argentínska vláda k dispozícii už začiatkom septembra) dosiahne celková angažovanosť Medzinárodného menového fondu voči Argentíne 22 miliárd USD.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 7. 2024

USD 1,086 0,003
CZK 25,362 0,131
GBP 0,841 0,001
HUF 390,430 0,700
CAD 1,494 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS