ČLÁNOK
Medzinárodný menový fond odmietol uvoľniť úverové zdroje pre Argentínu
10. decembra 2001

Medzinárodný menový fond neuvoľní 1,26 miliardy dolárov, ktoré mala Argentína obdržať v polovici decembra. Toto rozhodnutie vyplýva zo zistení členov misie MMF, ktorí sa vrátili z Buenos Aires do Washingtonu začiatkom uplynulého týždňa.

Pôžička mala byť súčasťou záchranného balíka MMF v objeme 40 miliárd dolárov, ktorú schválili orgány Medzinárodného menového fondu v decembri 2000.

V terajšom štádiu argentínskeho ekonomického vývoja nie je možné vyhodnotiť pokrok pri realizácii reforiem a uvoľniť dohodnuté finančné zdroje, uvádza sa vo vyhlásení Medzinárodného menového fondu po zasadaní jeho 24-člennej Výkonnej rady.

Neuspokojivé sú najmä výsledky pri plnení dohodnutých limitov rozpočtového deficitu. Jeho zníženie by sa však stalo v Argentíne krajne nepopulárne a bolo by zdrojom ďalších sociálnych nepokojov.

Časť argentínskych ekonomických expertov priznáva, že rozhodnutie MMF bolo ťažké i veľmi vážne, no na druhej strane posúva neschopnosť Argentíny splácať enormný, 155-miliardový dlh, do krajne nebezpečnej blízkosti.

Pozícia MMF je zároveň aj úderom pre ťažko skúšaného ministra hospodárstva Dominga Cavalla, ktorý jednoznačne kalkuloval s kladným rozhodnutím Medzinárodného menového fondu, ba dokonca rátal aj s uvoľnením dodatočných zdrojov vo výške troch miliárd USD.

Argentína totiž musí do konca roka splatiť úroky a časť istiny v úhrnnom objeme 900 miliónov dolárov, čo je po kroku MMF prakticky nemožné.

Nejde však iba o „úder“ pre ministra Cavalla, ale aj pre perspektívu ozdravenia argentínskej ekonomiky.

Navyše vnáša aj ďalšie prvky neistoty do pozície doterajších úverujúcich bánk a štátov, ktoré sa snažili finančne saturovať argentínske hospodárstvo.

Rozhodnutie MMF spochybňuje najmä dôveryhodnosť argentínskej vlády pri plnení jej pôvodných záväzkov.

Úvery vo výške 1,1 miliardy dolárov zmrazili aj Svetová banka a Medziamerická rozvojová banka – IADB.

V priebehu ostatných niekoľkých mesiacov sa Argentína dostávala z jednej krízy do druhej napriek tomu, že počas minulého roka získala zdroje vo výške 40 miliárd dolárov a ďalší balík pôžičiek v objeme 8 miliárd dolárov obdržala v lete 2001.

MMF napriek tomu udržuje istú dávku optimizmu a šancí – v jeho vyhlásení sa totiž konštatuje aj to, že zostane vo veľmi blízkom kontakte s argentínskymi predstaviteľmi a zaväzuje sa spolupracovať s nimi v záujme realizácie „udržateľného úverového programu“…

Táto úloha sa bude plniť veľmi komplikovane, pretože aj renomované ratingové agentúry sa na ďalší vývoj argentínskej ekonomiky pozerajú veľmi skepticky. Konštatujú, že nové opatrenia na kontrolu bankového sektora a kapitálového trhu v podstate narúšajú doterajší fixing argentínskeho pesa na americký dolár a uvoľňujú cestu k devalvácii.

Moody´s Investors Service konštatoval, že nové kontrolné opatrenia, ktoré platia od pondelka, sú „začiatkom konca“ systému konvertibility, ktorý viazal peso k doláru počas ostatnej dekády.

Momentálne však nie je dostatok „reálnych dolárov“ vo finančnom systéme, čo znemožňuje skutočnú paritu pesa a USD. Inými slovami – konvertibilita sa transformuje na menový režim, v ktorom sa „argentínsky dolár“ používa ako zúčtovacia jednotka a „nový argentínsky dolár“ bude mať plávajúci výmenný kurz voči USD.

Podobný názor deklarovala aj ďalšia ratingová agentúra Standard & Poor´s, ktorá vyjadrila obavy, že nové kontrolné opatrenia zlyhajú v kľúčovej sfére – pri zamedzení odčerpávania zdrojov z finančného systému.

Ak bude únik zdrojov pokračovať, zvyšuje sa riziko, že dôjde ku kolapsu režimu výmenného kurzu.

Na podobné hodnotenia reagoval minister hospodárstva Domingo Cavallo rovnako tvrdo.

Doslova povedal, že ratingové agentúry nikdy nechápali, čo to je konvertibilita. Tento systém zaviedol Cavallo ešte v roku 1991 a podľa jeho názoru nové kontrolné opatrenia jeho fungovanie ešte viac posilnia.

Minister hospodárstva presadil aj „drakonické“ obmedzenia, ktoré limitujú mesačné výbery a transfery do zahraničia čiastkou 1 000 USD, pričom ostatné platby sa musia realizovať iba prostredníctvom šekov, debetných a prípadne kreditných kariet.

Napriek negatívnemu rozhodnutiu MMF, ktorý zablokoval úverovú linku pre Argentínu, chce Cavallo aj naďalej odolávať vonkajším tlakom smerujúcim k devalvácii pesa alebo k akceptovaniu amerického dolára ako oficiálnej argentínskej meny.

Cavallo argumentuje tým, že obidve tieto riešenia by spôsobili miliónom Argentínčanov kritické problémy a dôsledky.

Po návrate z Washigtonu dosť neočakávane vyjadril názor, že je stále optimistický a bude rokovať na pôde vlády i s guvernérmi provincií o riešení situácie v krajine.

Táto situácia je však kritická.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS