ČLÁNOK
MDPT trvá na liberalizácii prístupu k internetu v roku 2003
10. septembra 2001

Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií (MDPT) SR bude aj v prípade podpory poslaneckého návrhu zákona o telekomunikáciách trvať na zavedení takzvaného neviazaného prístupu k miestnemu vedeniu až od roku 2003. Pre agentúru SITA to povedal štátny tajomník MDPT Dušan Faktor.

Podľa Faktora ministerstvo ešte zváži, či pôjde cestou podpory poslaneckého návrhu Strany demokratickej ľavice (SDĽ), alebo pripraví vlastný návrh novely telekomunikačného zákona, ktorý by túto problematiku upravoval. „Poslanecký návrh ide jednoznačne správnym smerom, museli by sme však korigovať niektoré paragrafy,“ povedal Faktor. Podľa neho poslanecký návrh kopíruje európsky trend, MDPT by však v prípade jeho podpory navrhlo upraviť navrhované znenie novely, týkajúce sa napríklad licenčného konania alebo spomínaného termínu uvoľnenia prístupu k miestnym vedeniam. Podľa Faktora má MDPT vo svojom legislatívnom pláne zakomponovanú prípravu novely telekomunikačného zákona na budúci rok.

SDĽ pripravila návrh novely telekomunikačného zákona, ktorá by zaviedla takzvaný neviazaný prístup k miestnemu vedeniu. Návrh zákona ráta s povinnosťou dominantného poskytovateľa telekomunikačných služieb, Slovenských telekomunikácií, prenajímať miestne okruhy iným záujemcom za regulované ceny. Tým by sa liberalizoval trh a v konečnom dôsledku by došlo práve k zníženiu cien za používanie internetu. Termín platnosti tejto zmeny bol predbežne naplánovaný najneskôr do polovice budúceho roku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS