ČLÁNOK
MDPT pripúšťa, že do konca roka nepredá svoj podiel v SA
22. novembra 2000

Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií (MDPT) SR pripúšťa, že do konca tohto roka sa nepodarí predať jeho podiel v slovenskom leteckom dopravcovi, a.s. Slovenské aerolínie (SA). Je preto možné, že nesplnení uznesenie vlády z roku 1999 o ukončení účasti štátu v spoločnosti. Pre agentúru SITA to povedal vedúci úradu ministerstva a podpredseda predstavenstva SA Peter Klučka.

Ako potvrdil, napriek tomu, že predaj 34-percentného štátneho podielu v aerolíniách plánovali do konca tohto roka, neexistuje zatiaľ žiadny záujemca a to ani z radov súčasných akcionárov. Ak žiaden z akcionárov nevyužije svoje predkupné právo na akcie, MDPT musí vyhlásiť verejnú súťaž, do konca roka však zostáva len niečo vyše mesiaca. Ak sa nepodarí splniť uznesenie vlády, ministerstvo má podľa P. Klučku možnosť požiadať o presun termínu splnenia na budúci rok.

Štát sa len nedávno zúčastnil navyšovania kapitálu spoločnosti formou nepeňažného vkladu v podobe náhradných dielov v hodnote 41,21 mil. Sk. Podľa P. Klučku tak štát urobil s cieľom zachovať svoje existujúci podiel v spoločnosti. Problémom však naďalej zostáva, že Ministerstvo financií SR zatiaľ nedalo súhlas na majetkový vklad štátu do spoločnosti a preto navyšovanie kapitálu SA ešte neskončilo, čo P. Klučka odmietol komentovať.

V skutočnosti SA zlepšili svoje hospodárenie v tomto roku v porovnaní s predchádzajúcimi obdobiami. Najväčšiu účtovnú stratu dosiahli aerolínie v roku 1999 na úrovni 107,4 mil. Sk, spoločnosť však takmer celý rok nelietala. Strata v roku 1998 predstavovala 57,7 mil. Sk. Za osem mesiacov tohto roka aerolínie zaevidovali stratu už len na úrovni vyše 15 mil. Sk. Napriek stratám spoločnosti P. Klučka hodnotí účasť štátu ako pozitívnu, pretože sa podarilo efektívne využiť majetok štátu, čo označil za „malé víťazstvo“. Tri lietadlá získal štát z deblokácií ruského dlhu, pričom ich prenajíma SA. Ministerstvo, ako aj predstavitelia spoločnosti však odmietajú zverejniť výšku nájomného s odvolaním sa na obchodné tajomstvo. Nie je preto známe, či splátky pokrývajú aspoň výšku odpisov.

Po navýšení účasti základného imania v SA došlo k zmenám v akcionárskej štruktúre spoločnosti. Vzrástol podiel Devín Group, spol. s r.o. z 20,91 % na 36,58 %, čím táto skupina získala najväčší podiel. Táto akcionárska skupina vložila do SA 60 mil. Sk. Na druhej strane poklesol podiel východoslovenskej Cassovia Air, a.s. zo 7,36 % na 3,33 % základného imania. Svoje rozhodujúce postavenie stratil Wili Group, ktorý síce upísal akcie za 20 mil. Sk, jeho podiel však poklesol z 37,68 % na 26,07 %. Wili Group však odkúpil spoločnosť Cassovia Air. Posledným akcionárom je ruská korporácia Jak, ktorej podiel poklesol z 0,05 % na terajších 0,02 %. Celkovo sa základné imanie SA navyšovalo o 120 mil. Sk na 220 mil. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

8. 3. 2021

USD 1,187 0,007
CZK 26,417 0,114
GBP 0,857 0,006
HUF 367,190 0,900
CAD 1,504 0,013

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS