ČLÁNOK
Matador dosiahol za prvý štvrťrok zisk 99,7 mil. Sk
20. mája 2002

Púchovský Matador, a.s., dosiahol za prvý kvartál tohto roka zisk pred zdanením v objeme 99,7 mil. Sk. Celkové výnosy predstavovali 2,587 mld. Sk a tržby 1,847 mld. Sk. „Matador dosiahol v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka priaznivé výsledky v oblasti predaja osobných a ľahkých nákladných plášťov, ktoré boli dôsledkom zvýšenia predaja najmä na trhoch SR, ČR a CEFTA,“ informovala agentúru SITA Eva Pavlíková, z oddelenia reklamy a vzťahov s verejnosťou spoločnosti.

„Výsledkom zvýšenia predaja vďaka inovácii produktu a zvyšovania účinnosti technologických zariadení je rast pridanej hodnoty o takmer 11%,“ doplnila E. Pavlíková. Ako ďalej dodala, aj napriek výrazne zvýšeným odpisom z titulu investovania do rozvoja firmy a realizovanému mzdovému nárastu nedošlo k zhoršeniu prevádzkového zisku spoločnosti. Podiel exportu na tržbách za prvý kvartál tohto roka predstavoval 79 %. Z hľadiska teritoriálnej štruktúry najviac komodít smerovalo do Západnej Európy v objeme 41 %, Východnej Európy 22 %, Ameriky 9 %, SNŠ 8 % a zvyšok do ostatných krajín. Osobné a ľahké nákladné plášte tvorili v komoditnej štruktúre 47 %, nákladné plášte 29 % a dopravné pásy 12 %.

Hlavnou investíciou Matadoru v sledovanom období bolo zvýšenie lisovacích kapacít autoplášťov a vybudovanie skladu hotových výrobkov. Najdôležitejšou úlohou pre tento rok je dodržať harmonogram výstavby projektu High technology production pre zvýšenie výroby osobných radiálnych a ľahkých nákladných plášťov. „V týchto dňoch sa očakáva zásielka testov uniformity z USA, čím sa zvýši kapacita testovaných autoplášťov,“ skonštatovala E. Pavlíková. V spoločnosti sa pripravuje výstavba skúšobnej autodráhy, zakúpenie novej drtiacej linky na spracovanie použitých autoplášťov na druhotné suroviny a vybudovanie skladu hotových výrobkov. Výška investičných nákladov pre tento rok dosiahne 746 mil. Sk.

Majoritným vlastníkom spoločnosti je Matador Holding, ktorý vlastní 59,4 % akcií. Skupina Matador podniká v gumárenskom a strojárenskom priemysle ako kapitálové a personálne spojenie 25 firiem. Predmetom podnikania spoločností je výroba a predaj pneumatík pre osobné, ľahké nákladné, nákladné a špeciálne automobily, protektorovaných pneumatík a materiálu na protektorovanie, dopravných pásov, výrobkov z technickej gumy a strojov a zariadení pre gumárenský priemysel. Skupina Matador zamestnávala ku koncu minulého roka 4 254 pracovníkov, z toho 2 747 ľudí pracovalo v materskej spoločnosti Matador.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

3. 12. 2020

USD 1,215 0,009
CZK 26,420 0,009
GBP 0,904 0,001
HUF 357,630 0,230
CAD 1,569 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS