ČLÁNOK
Marks & Spencer sa sústredí nas podnikanie vo Veľkej Británii
2. apríla 2001

Britská obchodná spoločnosť Marks & Spencer (M& S), ktorá je majiteľom rovomennej siete supermarketov zavrie v Európe všetky predajné body a dve firmy v USA, filiálky v Hong Kongu a zásielkovú službu. Spoločnosť sa sústredí na podnikanie len vo Veľkej Británii. Akcie Marks & Spencer patria medzi blue chips na Londýnskej burze cenných papierov.

Kvôli odchodu spoločnosti M & S z európskeho trhu o prácu pride 4000 zamestnancov pobočiek tejto britskej obchodnej spoločnosti. Rozhodnutie o reštrukturalizácii je vyvolané problémami, ktoré má spoločnosť už od minulého roka a je spojené s poklesom predaja a tržieb. Už minulý rok M & S zatvorila niekoľko obchodov. Reštrukturalizácia bude dosť rozsiahla. Okrem toho, že M & S zavrie pobočky v Európe, predá oddelenia Kings Super Markets a Brooks Brothers v USA a britské oddelenie, ktoré sa zaoberá zásielkovým predajom na základe katalógu. V súčasnosti M & S predáva odevy a potraviny v 30 krajinách sveta. Za posledné dva mesiace sa objem predaja spoločnosti znížil o 0,5%. Vo Veľkej Británii má M & S 300 obchodov. Koncom roka v rámci reštrukturalizácie M & S plánuje obnovu dvoch tretín predajní vo Veľkej Británii.

V rámci novej stratégie spoločnosť plánuje „sústrediť sa na maloobchodný predaj vo Veľkej Británii,“ konštatuje oficiálne vyhlásenie spoločnosti. Okrem toho sa bude sústreďovať len na Írsko, ktoré považuje za zaujímavý trh. M & S sa vráti k tradičnej praxi predaja len vlastných značiek, aby sa vrátila k základnej kategórii spotrebiteľov vyhľadávajúcich nie drahé odevy pre každodenný život. Reštrukturalizácia bude stáť M & S od 250 do 300 mil. britských libier (360 – 430 mil. USD). V Európe, vrátane Veľkej Británie zmenší počet zamestnancov o 4390 ľudí.

Francúzsky premiér Lionel Jospin žiada vyšetrovanie spoločnosti. M & S zavrie v Európe 38 supermarketov, z ktorých je 16 vo Francúzsku. Kvôli tomu o prácu pride 1700 Francúzov. Francúzsky premier tvrdí, že pred prepustením mala spoločnosť konzultovať so zamestnancami. Preto, že sa tak nestalo, vedenie by malo byť podľa Jospina potrestané. Prípad bude vyšetrovať francúzska prokuratúra.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 9. 2020

USD 1,174 0,005
CZK 27,007 0,027
GBP 0,917 0,001
HUF 362,050 1,030
CAD 1,563 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS