ČLÁNOK
Manažérom výberu strategického investora pre VSŽ Deutsche Bank
24. augusta 1999

Agentúre SITA to potvrdil hovorca VSŽ Jozef Marko.

Podľa J. Marka komisia vybrala Deutsche Bank spomedzi 12 inštitúcií, ktoré mali záujem realizovať tender na vstup strategického investora pre košické železiarne. Ako dodal, o jej víťazstve rozhodli najväčšie skúsenosti v poradenskej činnosti pri reštrukturalizácii a predaji oceliarskych firiem, o čom svedčí množstvo referencií z celého sveta o úspešnej činnosti banky v tejto oblasti, ktoré dostali predstavitelia VSŽ.
V prípade neúspechu rokovaní s víťazom tendra o podmienkach spolupráce budú predstavitelia VSŽ pokračovať v rokovaniach s firmou KPMG, ktorá sa v tendri umiestnila na druhom mieste.
Ministerka financií Brigita Schmögnerová avizovala výber investičnej banky už na stredu minulého týždňa. Podľa informácií agentúry SITA patria medzi možných strategických partnerov pre VSŽ indický Ispat Group, rakúsky Voest Alpine, holandská firma Hoogovens, americký U.S. Steel a švajčiarska firma Duferco. Ešte v úvode tohto mesiaca sa za najpravdepodobnejšieho partnera označovala americká firma U.S. Steel. Ponuka, ktorú tento podnik predložil slovenskej vláde, nebola akceptovaná. Podľa predsedu predstavenstva vyše 10 % akcionára VSŽ – spoločnosti Hutník – Jaroslava Grubera bola dôvodom odmietnutia nízka cena, ktorú U.S. Steel ponúkal. Podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš nedávno potvrdil informácie, podľa ktorých U.S. Steel pripravuje novú ponuku na vstup do VSŽ.
Podľa nedávneho vyjadrenia ministra hospodárstva Ľudovíta Černáka po vypršaní exkluzivity U.S. Steel sa ozývajú ďalší potenciálni investori a minister očakáva veľký záujem zahraničného kapitálu o medzinárodný tender. „V najbližších dňoch“ by mal byť podpísaný aj standstill agreement vrátane ďalších medziveriteľských dohôd, pričom ich podpis je podmienkou pre ďalší postup pri predaji časti železiarní zahraničnému investorovi.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS