ČLÁNOK


,

“ Malí vo svete „“velkých““
25. apríla 2003

Mokrohájska cesta v Bratislave je adresou Store Kings – obchodu králov. Je to jedna z množstva firiem vo zvláštnom svete vytvorenom neziskovou vzdelávacou organizáciu Junior Achievement Slovensko – Mládež pre budúcnost. Žijú v nom mladí ludia, ktorí sa ucia podnikat. Ich firma je síce fiktívna, ale ich svet kopíruje ten naozajstný – aj so všetkými nedokonalými právnymi predpismi. Musia podat návrh na zápis do obchodného registra, viest si úctovníctvo, uhrádzat faktúry za prenájom miestnosti a technických pomôcok (pocítac, internet, telefón) a, pochopitelne, co žiadneho podnikatela na Slovensku neminie, musia platit dane.

Študenti Obchodnej akadémie na Mokrohájskej ceste v Bratislave si nepredstavujú, aké by to bolo, ale nezahálajú a prikladajú ruku k dielu. Na to, aby mohli zacat, potrebovali minimálne dve veci. Velmi dôležitý je pociatocný kapitál, ciže peniaze, ktorými by mohli zaplatit úvodné náklady. A, samozrejme, nápad. Pretože, ak je dobrý, ostatné už ide samo. Ako sa však dostat k financiám? Je jasné, že nemohli íst za rodicmi a vypýtat si zálohu na vreckové.

Viceprezident výroby spolocnosti Store Kings Michal Brejka objasnuje, ako sa dostali k peniazom: „Kedže študentská spolocnost je vlastne fiktívnou akciovou spolocnostou, naším hlavným zdrojom boli akcie. Presnejšie – sto akcií po sto korún, ktoré sme predali žiakom.“ Spolužiaci vystupovali ako obcania, ktorí bud môžu verit v úspech firmy, alebo aj nie. „Dnes už vieme, že sme boli vcelku úspešní. Dividendy našej spolocnosti sa vyšplhali na 33 korún za akciu,“ hodnotí viceprezidentka financií Stana Juricková. Možno si teraz niekto z dospelých povie, že v súcasnosti tridsat korún nic neznamená. Ale ak si to prepocítame, zistíme, že vklad sa zvýšil o jednu tretinu. Na valnom zhromaždení slúžili akcie ako hlasovacie lístky. „Ich majitelia odsúhlasili celý program spolocnosti,“ konštatuje dalej M. Brejka.

Len jedna nestací

Co teda robili títo šestnásti študenti celý rok? Ako to už na Slovensku chodí, mali viac cinností. Aj preto, aby si zarobili, ale najmä preto, aby zistili, na co vlastne majú. Jednou z cinnosti bola Interntetová informacná služba vytvorená v spolupráci s firmou Fornet. „Ústrednou myšlienkou bolo umožnit zarobit si aj študentom s telesným hendikepom,“ hovorí prezidentka spolocnosti Luba Durcovicová. Práca spocívala vo vyhladávaní rôznych stavebných firiem. „Následne sme ich oslovili a vysvetlili im, že ak majú záujem, môžeme ich kompletné údaje za urcitý poplatok zaregistrovat na webovom vyhladávaci stavebných firiem www.infostav.sk. Išlo vlastne o službu firmám, ale aj ludom. Pretože, ak napríklad niekto prerába byt, môže si na stránke nájst akúkolvek firmu, ci už na výmenu okien, alebo úpravu kúpelne,“ vysvetluje asistent výroby Milan Srnka.

„My sme síce s programom zacali, ale ani zdaleka sa nekoncí. Budúci rok v nom budú pokracovat naši spolužiaci a po nich další,“ tvrdí M. Brejka. Spolocnost Store Kings tažila z mnohých iných aktivít, predovšetkým z prevádzkovania bufetu, ktorý musel celit velmi silnej konkurencii stáleho školského obcerstvenia aj nedalekého McDonaldu. „Azda najúspešnejšou akciou bol poznávací zájazd do Nitry spojený s prehliadkou mesta a divadelným predstavením. Ale mali sme aj jednu viac-menej stratovú záležitost, ktorou bola valentínska párty. Bola urcená najmä študentom, aby sa mohli zabavit. Takých možností je u nás málo,“ hovorí L. Durcovicová. Zapojili sa aj do Dna narcisov a na vianocných trhoch predávali pohladnice, ktoré malovali mladší žiaci školy.

O tom, že by mohli íst príkladom aj naozajstným podnikatelom, svedcí „malickost“, že sa o zisk podelili. „Polovica penazí získaných prevádzkou Internetovej informacnej služby ide Nadácii Nádej na Mokrohájskej ceste. Zisk z predaja narcisov sme zaniesli do Ligy proti rakovine,“ uzaviera L. Durcovicová. A to je vlastne aj ich odkaz pre súcasných, ale aj budúcich podnikatelov: „Pri všetkom, co robíš, nezabúdaj na ludí.“


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

25. 9. 2020

USD 1,163 0,001
CZK 27,107 0,092
GBP 0,913 0,001
HUF 363,160 1,290
CAD 1,556 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS