ČLÁNOK
Malé a stredné podniky budú môcť ľahšie získať úvery
3. apríla 2013

Slovenské malé a stredné podniky budú môcť získať ľahšie a výhodnejšie investičné úvery a prevádzkový kapitál. Predstavitelia Európskeho investičného fondu (EIF) totiž v stredu podpísali prvé záručné zmluvy s UniCredit Bank Slovakia, Tatra bankou a so Slovenskou záručnou a rozvojovou bankou (SZRB) v rámci programu Jeremie (Joint European Resources for Micro to Medium Enterprises). Na základe záručných zmlúv budú môcť banky v najbližších dvoch rokoch poskytnúť podnikom nové úvery. Ich celkový objem by sa mal zatiaľ dostať na úroveň 170 mil. eur. Cielené budú do všetkých regiónov okrem Bratislavy.

  „Úvery z tohto programu by mali byť lacnejšie a zo strany klienta budú vyžadovať menšie zabezpečenie,“ skonštatoval šéf Tatra banky Igor Vida. „Pre malých a stredných podnikateľov dokážeme týmto spôsobom znížiť ich úrokové zaťaženie. Očakávame, že naša riziková prirážka klesne v závislosti od ratingu klienta od 30 do 50 bázických bodov, teda od 0,3 do 0,5 percenta,“ povedal generálny riaditeľ UniCredit Bank Miroslav Štrokendl.

EIF poskytne bankám garancie do výšky 70 % poskytnutých úverov. „Tým pádom ich môžeme poskytnúť širšiemu okruhu klientov, a to aj takým, ktorí by sa za normálnych okolností nekvalifikovali,“ skonštatoval Vida. „Tieto nové transakcie pomôžu uspokojiť veľký dopyt po úveroch pre domáce malé a stredné podniky a umožnia vytvoriť pracovné miesta a podporiť hospodársky rast slovenskej ekonomiky v kritickom čase. Máme v pláne aj ďalšiu úverovú podporu pre slovenské podniky formou nového nástroja, ktorý by mal byť spustený v najbližších týždňoch,“ uzavrel generálny riaditeľ EIF Richard Pelly.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS