ČLÁNOK
Majský kúpil Naftu Gbely
3. marca 1999

Veľkopodnikateľ a majiteľ Sipox Holding, a.s. Jozef Majský odkúpil od majoritného akcionára spoločnosti Nafta Gbely Vladimíra Poóra jeho podiel v tomto podniku. V. Poór vlastnil cez spoločnosť Druhá obchodná celkovo 45,9 % Nafty. K predaju došlo v polovici februára kúpou Druhej obchodnej. Pre tlačovú agentúru SITA to dnes potvrdil J. Majský.
Nový akcionár Nafta Gbely zdôraznil, že kúpou spomínaných akcií nesledoval získanie majetkového prospechu, ale chce dať spoločnosti šancu na prežitie. „Týmto krokom som chcel prerušiť agóniu a kriminalizáciu Nafty, aby konečne začala fungovať v prospech slovenskej ekonomiky a súčasnej vlády,“ uviedol Majský. Okrem posilnenia vplyvu štátu v Nafte budú najbližšie kroky a rokovania J. Majského smerovať k obnoveniu normálneho chodu podniku pod verejnou kontrolou pri zachovaní zamestnanosti.
Na otázku, či plánuje svoj podiel v Nafte ďalej predať zahraničným záujemcom, J. Majský uviedol, že na túto otázku dá odpoveď až hĺbková analýza ekonomickej a finančnej situácie podniku. „Najprv je potrebné posúdiť, či budeme schopní Naftu pozdvihnúť úvermi z vlastných síl, alebo bude potrebný zahraničný kapitál,“ poznamenal. Zdôraznil však, že všetky kroky bude koordinovať s vládou SR. Zároveň dementoval informácie, podľa ktorých o predaji väčšinového balíka Nafta Gbely do zahraničia už s potenciálnymi záujemcami rokoval. Podľa jeho odhadov potrebuje Nafta v súčasnosti zhruba 1-2 mld. Sk na oživenie. „Privítame každú korunu zo zahraničia, ktorá slovenskej ekonomike pomôže,“ povedal.
Nový majoritný akcionár Nafta Gbely víta zámer Fondu národného majetku (FNM), aby zákonnosť privatizácie podniku prešetril nezávislý súd. Podľa Majského totiž jedine ten môže rozhodnúť o platnosti pôvodnej kúpno-predajnej zmluvy medzi FNM a Druhou obchodnou. „Iná je však otázka, kto zmluvu podpisoval, na koho príkaz a akú ujmu tým štátu spôsobil,“ konštatoval. Svojim vstupom do firmy chce Majský dosiahnuť, aby proces „normalizácie“ Nafty netrval „dva roky“ a nebolo pádom Nafty ohrozených 2 500 zamestnancov. „Záleží mi na tom, aby Nafta ožila, rozbehlo sa slovenské hospodárstvo a nová vláda mohla dokázať, že voľby nevyhrala nadarmo,“ dodal.
Napriek tomu, že k predaju svojho podielu v a.s. Nafta Gbely pristúpil Vladimír Poór už vo februári, tlačovej agentúre SITA dnes dva na sebe nezávislé zdroje potvrdili, že Poór rokuje o predaji podielu v Nafte aj s Fondom národného majetku, pričom rokovania pokračujú aj v súčasnosti. Na tento týždeň je dokonca naplánované jeho stretnutie s prezidentom FNM SR Ľudovítom Kaníkom. Prezident FNM dnes SITA potvrdil, že fond v súčasnosti neuvažuje o odkúpení akcií Druhej obchodnej v Nafte.
Celkovo 45,9 % podniku Nafta Gbely odkúpila v auguste 1996 od FNM Druhá obchodná a.s. Za akcie s trhovou hodnotou vyše 3 mld. Sk Druhá obchodná zaplatila 500 miliónov Sk. Manažment firmy až v novembri 1997 po prvý krát oficiálne potvrdil, že jedným z rozhodujúcich vlastníkov je bývalý vysoký funkcionár HZDS Vladimír Poór. Ďalšími akcionármi Nafty boli podľa posledných zverejnených informácií londýnska Chase Nominees Limited (12,11 %), Všeobecná úverová banka (6,88 %). Akcionárom s 9,9-percentným podielom je aj SPP. Medzi významnými akcionármi Nafty figurovala aj ďalšia Poórova firma Arad s 5,02-percentným podielom. Arad balík akcií Nafty predal a jeho podiel klesol na 0,25 %. Arad má však rozhodujúci 75-percentný podiel v dcérskej spoločnosti Nafty Gbely – Nafta Trade, ktorá pre materskú firmu zabezpečuje napríklad projekty budovania skladovacích kapacít.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS