ČLÁNOK
Majiteľ Sporoinvestu očakáva podporu klientov
18. júna 2002

Vedenie košickej spoločnosti Sporoinvest žiada svojich klientov o 30 mesačný odklad splátok peňazí, ktoré vložili do tejto nebankovej inštitúcie. Počas nich chcú realizovať tri investičné projekty, ktoré by mali zabezpečiť prostriedky potrebné na vrátenie vkladov občanom. Sporoinvest začal v piatok 14. júna rozposielať všetkým svojim 8 tis. klientom listy s popisom projektov a dodatkom k zmluvám. Podľa nich by mali klienti súhlasiť s odkladom splátok istiny ako aj so 4-percentným ročným úrokom. Na pondelkovej tlačovej besede o tom informoval majiteľ Sporoinvestu Ľubomír Horňák.

Okrem ochoty klientov postaviť sa za nové vedenie firmy bude kľúčovým faktorom úspechu projektov aj odblokovanie dvoch bankových účtov Sporoinvestu. Tie dala prokuratúra zablokovať ako súčasť vyšetrovania trestného činu podvodu začiatkom marca tohto roka. V Slovenskej sporiteľni a VÚB má firma viazaných 126 mil. Sk. Tieto peniaze spolu z výnosmi z vymáhania pohľadávok vo výške okolo 27 mil. Sk by mali Sporoinvestu stačiť na dofinancovanie projektov tak, aby vedeli klientom uhradiť záväzky v celkovej výške 580 mil. Sk ako aj sľúbené 4-percentné úroky. O možnosť spracovať projekty požiadalo vedenie firmy svojich klientov po tom ako bolo nútené zatvoriť svoje pobočky. Polovica z nich tento návrh akceptovala. Ľ. Horňák očakáva, že väčšina klientov prijme návrh na odklad splátok a reštrukturalizáciu firmy. Ak nesúhlas vyjadrí len niekoľko klientov, pokúsia sa s nimi vyrovnať mimosúdnou cestou inak budú nútení podať návrh na konkurz. Takúto možnosť však zatiaľ nepripúšťajú. Súčasťou navrhovanej dohody s klientmi je aj možnosť stať sa jedným zo štyroch členov dozornej rady. Tá ma zatiaľ troch členov a ďalší štyria pribudnú z radov veriteľov.

Projekty, ktoré by mali postaviť Sporoinvest na nohy súvisia všetky s nehnuteľnosťami. V obci Kechnec neďaleko Košíc by mali na 56 hektárovom ložisku blízko priemyselného parku vo vlastníctve firmy ťažiť štrk. Následne by mala vzniknúť vodná plocha s hotelmi, športoviskami a obytnými domami. Ďalej chcú v Košiciach prestavať budovu Elektromontu na business centrum. „Nepôjde o obchodné stredisko ale o klasické centrum s kanceláriami,“ doplnil Ľ. Horňák. Tretím projektom je prestavba dvoch poľnohospodárskych síl v Michalovciach na bytové domy. Vzniknúť by malo 150 až 400 lacných bytov.

Majiteľ Sporoinvestu očakáva, že ak sa ich klienti postavia za projekt a podpisom dodatkov k zmluve podržia firmu, prokuratúra by mala ich účty odblokovať. Tvrdí tiež, že na rozdiel od ostatných nebankových spoločností v SR je majetok Sporoinvestu na Slovensku. Je tiež ochotný, aby finančné operácie firmy okrem dozornej rady rozšírenej o veriteľov kontrolovali aj štátne orgány.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS