ČLÁNOK
Maďarsko plánuje prísnu fiškálnu politiku, nielen kvôli euru
25. júla 2002

Maďarský minister financií Csaba László prisľúbil, že bude realizovať reštriktívnu fiškálnu politiku, potrebnú na to, aby sa Maďarsko mohlo pričleniť k eurozóne v roku 2007 po očakávanom vstupe do Európskej únie (EÚ) v roku 2004. László, ktorý navštívil Brusel s cieľom prezentovať ekonomický program nového kabinetu, povedal, že sa mu podarilo získať ubezpečenie, že úrady EÚ nebudú odrádzať Maďarsko od toho, aby prijalo euro čo najskôr.

„Je v našom záujme vstúpiť do eurozóny čo najskôr. Myslím si, že rok 2007 má dobrú šancu stať sa našim cieľovým termínom,“ povedal László po rokovaniach s komisárom EÚ pre menové záležitosti Pedrom Solbesom a inými významnými oficiálnymi predstaviteľmi. „Komisár Solbes potvrdil, že zo strany EÚ nebudú žiadne obmedzenia ani námietky voči vstupu Maďarska do eurozóny, ak krajina dokáže splniť príslušné kritériá,“ dodal. Niektorí predstavitelia Európskej centrálnej banky (ECB) a Európskej komisie apelovali na kandidátske krajiny, aby sa priveľmi neponáhľali so vstupom do eurozóny, pričom argumentovali, že prijatie prísnych reštriktívnych opatrení, potrebných na vstup do eurozóny, by mohlo spôsobiť oslabenie ekonomického rastu v kandidátskych krajinách.

László povedal, že maďarská vláda, ktorá vyhrala voľby v apríli tohto roku, bude realizovať prísnu fiškálnu politiku nie iba kvôli eurozóne, ale aj preto, lebo tieto opatrenia sú užitočné pre ekonomiku. Potvrdil svoje plány zredukovať medziročnú mieru inflácie v budúcom roku na 4,5 % a v roku 2006 na 2 % z júnovej úrovne 4,8 %, ako aj znížiť fiškálny deficit na úroveň 2 % hrubého domáceho produktu (HDP) do roku 2006 z tohtoročnej predpovedanej úrovne 5,5 – 6,0 % HDP. Redukcia rozpočtového deficitu by mala byť na budúci rok možná vďaka poklesu inflácie a rýchlejšiemu ekonomickému rastu, ako aj vďaka zníženiu výdavkov na investície a administratívu. Vláda chce začať rokovať s odbormi a zamestnávateľmi o obmedzení budúcoročného rastu reálnych miezd, ktoré by mali za rok 2002 vykázať rast o 10 %. László tiež prisľúbil pokračovanie privatizácie štátnych aktív s cieľom umožniť ekonomike obstáť v silnej konkurencii po vstupe krajiny do EÚ.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 5. 2024

USD 1,084 0,001
CZK 24,736 0,002
GBP 0,852 0,001
HUF 385,180 1,900
CAD 1,487 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS