ČLÁNOK
Maďarsko nečakane rozšírilo fluktuačné pásmo forintu
7. mája 2001

Maďarská mena môže čeliť najväčšiemu jednorazovému pohybu za obdobie šiestich rokov po tom, čo Maďarsko nečakane oznámilo rozšírenie fluktuačného pásma forintu zo 4,5 % na 30 % s účinnosťou od piatku 4. mája.

Guvernér Národnej banky Maďarska (NBH) Zsigmond Jarai a minister financií Mihaly Varga spoločne oznámili zmenu šesť rokov starého režimu výmenných kurzov vo štvrtok po uzatvorení trhov. „Ide o podstatný krok smerom k členstvu v Európskej menovej únii,“ uviedol Jarai a dodal, že centrálna banka navrhla vláde, aby Maďarsko otvorilo svoje termínové a opčné trhy zahraničným investorom s cieľom pomôcť im v zabezpečení ich pozícií na maďarskom finančnom trhu. Oznámenie prekvapilo analytikov, ktorí predpokladali rozšírenie fluktuačného pásma až v druhej polovici tohto, prípadne až v budúcom roku. „Načasovanie bolo prekvapením najmä vo svetle predchádzajúcich Járaiho vyhlásení, ktoré naznačovali pasivitu v otázke rozšírenia pásma,“ povedal analytik István Zsoldos z Concorde Securities.

Zahraniční investori od začiatku minulého roka vkladajú svoje prostriedky do maďarských cenných papierov s fixným výnosom, pretože očakávajú zhodnotenie forintu po rozšírení fluktuačného koridoru, a teda aj zhodnotenie svojich vkladov. Ako uviedli analytici oslovení agentúrou Reuters vo februári, uvoľnenie fluktuačného pásma môže viesť k posilneniu maďarskej meny až o 4 %, čo by bol najvýraznejší pohyb kurzu od devalvácie v marci 1995.

Guvernér centrálnej banky však neočakáva rozsiahlu jednorazovú apreciáciu forintu, a keby sa tak aj stalo, centrálna banka podľa jeho slov zasahovať nebude.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 9. 2020

USD 1,183 0,004
CZK 26,727 0,020
GBP 0,913 0,002
HUF 360,780 0,380
CAD 1,560 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS