ČLÁNOK
Maďarská OTP chce na Slovensku vstúpiť do menšej banky
12. februára 2001

Maďarská banka OTP Bank Rt. má záujem vstúpiť do menšej až stredne veľkej komerčnej banky na Slovensku. Vstup OTP do slovenského bankového sektora však nie je pravdepodobný v tomto roku. V rozhovore pre tlačovú agentúru SITA to povedal výkonný riaditeľ OTP György Fenyö.

„Máme veľmi dobre zmapovaný slovenský trh a máme aj konkrétne predstavy, do ktorej banky by sme chceli vstúpiť,“ uviedol Gy. Fenyö. Odmietol uviesť názov konkrétnej banky, ako však dodal, OTP by chcela získať majoritný, viac ako 50-percentný podiel na kapitáli získanej banky.

Svoju činnosť by OTP chcela podľa jeho slov zamerať na bankové služby obyvateľstvu, v ktorých na maďarskom trhu disponuje rozsiahlym know-how. OTP by podľa Gy. Fenyö chcela vstúpiť do slovenskej banky, ktorá nedisponuje rozsiahlou sieťou pobočiek, pretože jej primárnym cieľom je distribúcia služieb formou elektronického bankovníctva. Cieľom OTP pritom nie je pokryť celý slovenský trh, v prvej fáze svojej činnosti by sa chcela zamerať na oblasti južného Slovenska.

Podľa informácií, ktoré zverejnil maďarský hospodársky denník Napi Gazdaság, vstup OTP na slovenský trh je pravdepodobný v spolupráci s Európskou bankou pre obnovu a rozvoj (EBRD). „Úlohou EBRD je podporovať privatizačný proces v regióne strednej a východnej Európy a teda aj privatizáciu bánk, pričom poskytuje aj príslušný kapitál, nie sme však definitívne rozhodnutí, či v tejto veci budeme s EBRD spolupracovať,“ uviedol pre SITA Gy. Fenyö.

OTP je v Maďarsku najväčšou a najstaršou bankou. Jej podiel na všetkých vkladoch v Maďarsku predstavuje 31 %, na vkladoch obyvateľstva sa táto banka podieľa 42 %. Medzi jej vlastníkmi dominujú rôzne investičné fondy a minoritní akcionári, spoločnosť nemá zatiaľ strategického investora. V súčasnosti táto banka rokuje s maďarskou vládou o vstupe do ďalšej veľkej maďarskej banky Postabank. Ku kapitálovému vstupu OTP do Postabank by malo dôjsť na základe výmeny akcií OTP za štátom vlastnené akcie Postabank, čím by štát získal 5 až 15-percentný podiel v OTP.

Analytici sa domnievajú, že OTP si na Slovensku vyberie z pomerne širokého súboru slovenských bánk jednu inštitúciu, v ktorej vytvorí infraštruktúru pre moderné telefonické bankovníctvo a internet banking, a to po akvizícii majoritného podielu za 3-7 mld. HUF a po uskutočnení relatívne menších následných kapitálových injekcií. Takáto transakcia by si však vyžiadala čas niekoľkých mesiacov, pretože by podliehala schváleniu zo strany slovenských úradov pre bankový dozor.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS