ČLÁNOK


,

M. Grega: V spoločnosti AGW nie sú poškodení klienti
28. februára 2002

Vláda sa zaoberala otázkou riešenia problémov spojených s nebankovými inštitúciami. Ako po rokovaní povedal premiér Mikuláš Dzurinda, kabinet rozhodol o vzniku komisie, ktorej úlohou bude realizovať opatrenia na dosiahnutie čo najväčšieho likvidačného zostatku týchto spoločností. Podľa podpredsedu vlády pre ekonomiku Ivana Mikloša tieto prostriedky na vyplatenie všetkých vkladov stačiť nebudú. Použitie prostriedkov štátu na tento účel vylúčil.

Generálny prokurátor Milan Hanzel pre novinárov potvrdil, že v utorok večer bolo na Generálnu prokuratúru doručené trestné oznámenie na štatutárnych zástupov spoločností AGW a Drukos. Opatrenia dotýkajúce sa týchto spoločností premiér nekonkretizoval, pričom nevylúčil ani nepotvrdil prípadne uvalenie nútenej správy na Drukos. „O konkrétnych opatreniach teraz informovať nebudeme v záujme dosiahnutia čo najpozitívnejšieho výsledku,“ povedal premiér.

Komisia, ktorej predsedá vicepremiér Mikloš, bude prvýkrát zasadať a vyhodnocovať účinnosť opatrení už budúci týždeň. Jej členmi budú vicepremiér pre legislatívu Ľubomír Fogaš, minister financií František Hajnovič, minister vnútra Ivan Šimko, minister spravodlivosti Ján Čarnogurský a taktiež jeden zástupca Národnej banky Slovenska. Vláda bude o výsledkoch činnosti komisie rokovať na svojej mimoriadnej schôdzi 11. marca, pričom výstupy z tohto rokovania budú postúpené parlamentu.

AGW odmieta špekulácie o poškodení klientov

Od vzniku AGW, s.r.o. spoločnosť s klientmi uzatvárala Zmluvu pôžičke a Zmluvu o tichom spoločenstve s pevne stanovenými výpovednými lehotami. Na základe požiadaviek klientov a v záujme ochrany ich vkladov od decembra 2001 sa uzatvárala Zmluvu o zabezpečovacom prevode akcií, ktorú do dnešného dňa podpísalo viac ako 87 % klientov spoločnosti AGW, s.r.o.

„K žiadnemu poškodeniu klientov v súčasnosti nedošlo,“ uviedol Mgr. Matúš Grega, konateľ AGW, s.r.o. „Spoločnosť AGW dodržiava zmluvné vzťahy, ktoré vyplývajú z uzatvorených zmlúv medzi klientmi a spoločnosťou“

Štát nemá žiadny dôvod zaoberať sa odškodňovaním klientov spoločnosti AGW, pretože v spoločnosti AGW nie sú poškodení klienti. AGW, s.o., jej dcérske spoločnosti a kapitálovo prepojené spoločnosti sú samostatne schopné prosperovať, ďalej sa rozvíjať a uspokojovať klientov zo ziskov týchto spoločnosti. „Nie je predsa možné zo strany štátu zablokovať majetok súkromnej spoločnosti. Nedotknuteľnosť súkromného majetku je garantovaná ústavou a platnou legislatívou Slovenskej republiky“, dodáva Matúš Grega.

Podľa Zmluvy o zabezpečovacom prevode akcií nadobudnú klienti AGW listinné akcie spoločnosti. Listinné akcie spoločnosti sa prevádzajú rubopisom a odovzdaním novému majiteľovi. Na rubopise musí byť uvedené meno nového akcionára a jeho osobné údaje. Následne je táto zmena zaevidovaná v zozname akcionárov v Stredisku cenných papierov. Na valnom zhromaždení spoločnosti sa akcionári preukážu listinnou akciou na meno a akciová spoločnosť potom preveruje, či je prevod akcie zaevidovaný v zozname akcionárov v SCP.

Poškodení klienti sa stretnú s vedením BMG a Horizontu

Do konca tohto týždňa by sa v Bratislave mali stretnúť zástupcovia občanov poškodených činnosťou nebankových subjektov s vedením spoločností BMG Invest, s.r.o. a Horizont, a.s. „Splnomocnený zástupca poškodených klientov zároveň v dohľadnom čase vykoná dôležitý právny krok smerujúci k zachovaniu celistvosti majetku spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia,“ informoval o tom hovorca päťčlenného prípravného výboru občianskeho združenia poškodených občanov Ján Garai.

V Banskej Bystrici založili v stredu zástupcovia klientov spoločností BMG Invest, Horizont Slovakia, AGW, Drukos a ďalších uzatvorených nebankových spoločností občianske združenie občanov poškodených činnosťou nebankových a bankových subjektov sa v stredu v Banskej Bystrici rozhodli . Do 10. marca chce prípravný výbor združenia organizovať stretnutia v jednotlivých mestách SR na podporu požiadaviek poškodených klientov. Združenie chce podľa Garaia vykonať všetky možné legálne kroky smerujúce k zachovaniu celistvosti majetku spoločností a zabezpečeniu práv ich klientov. Polovičnú zodpovednosť za vzniknuté prípady nebankových a bankových subjektov a za situáciu drobných investorov má podľa neho vláda, lebo je hlavným predkladateľom návrhov zákonov. Poškodeným klientom preto podľa Garaia treba zabezpečiť plnú náhradu vložených prostriedkov.

Oficiálny názov zakladaného občianskeho združenia bude známy na budúci týždeň, ďalšie stretnutie prípravného výboru sa chystá na piatok 8. marca.

BMG invest vraj pomohol vzniku TA3

Takmer 150 miliónov korún z prostriedkov skrachovanej spoločnosti BMG invest zrejme pomohlo vzniku spravodajskej televízii TA3. Podľa Slovenskej televízie (STV) dostala TA3 finančné prostriedky na základe zmluvy o reklame vyše tri mesiace predtým, ako začala vysielať.

Prvú zmluvu o uzatvorení zmluvy podpísali ešte koncom mája minulého roka. Podľa nej už vtedy zložil BMG invest v prospech spoločnosti CEN, budúceho prevádzkovateľa TA3, 147,6 milióna korún. Existenciu zmlúv potvrdil hovorca BMG investu Marián Kardoš. Splácanie sumy reklamou malo byť rozložené na 24 mesiacov. Reklamní experti sa pozastavujú nielen nad veľkým objemom poskytnutých peňazí, ale aj nad tým, že boli v prospech televízie zložené tri a pol mesiaca pred začiatkom vysielania. Hovorca BMG investu hovorí, že o hotovosť nešlo, ale o lízing na televíznu techniku. Znenie zmlúv však potvrdzuje, že BMG poslalo TA3 peniaze na účet ako protihodnotu za budúcu odvysielanú reklamu. Podľa generálneho riaditeľa TA3 Martina Lengyela, je to zmluva medzi dvoma komerčnými subjektmi. Dôrazne pritom odmieta politické súvislosti. Nevysvetlil však, aké politické súvislosti za oboma zmluvami vidí.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS