ČLÁNOK
Lucent Technologies plánuje uvoľniť 10 000 zamestnancov do predčasného dôchodku
8. júna 2001

Americká spoločnosť zameraná na výrobu telekomunikačných komponentov a zariadení, ktorá sústavne čelí vážnym ekonomickým problém (v II. kvartáli s najväčšou pravdepodobnosťou vykáže prevádzkovú stratu v objeme 3,7 miliardy USD), sa rozhodla, že uvoľní 10 000 zamestnancov do predčasného dôchodku.

Lucent, ktorý nedávno ukončil neúspešné rokovania o fúzii s francúzskym Alcatelom, vidí v tomto personálnom opatrení, ako aj v ďalšom prepúšťaní z dôvodu nadbytočnosti východisko pri znižovaní nákladových položiek. Lucent očakáva, že väčšina zamestnancov príjme ponuku na odchod do predčasného dôchodku, ktorá sa má týkať tých pracovníkov, ktorí odrobili vo firme viac ako 15 rokov. (Lucent vznikol odčlenením sa od telekomunikačného gigantu AT&T). Túto ponuku obdržia zamestnanci 11. júna a definitívne sa k nej majú vyjadriť najneskôr do 10. júla. Súčasťou ponuky je aj prísľub o 5 rokov vyššieho zápočtu do dôchodkového veku, čo by znamenalo, že tí, ktorí takto formulovanú ponuku akceptujú, získajú finančne výhodnejší „penzijný balík“.

Lucent zatiaľ odmieta komentovať otázku, či popri uvedenom opatrení, ktorí sa týka pracovníkov v penzijnom veku, respektíve tých, ktorí sú blízko k tomuto veku, využije aj možnosť ďalšieho prepúšťania svojich zamestnancov. Predstavitelia Lucentu totiž ešte v januári vyhlásili, že prepustia 10 000 zamestnancov, čiže 10% z celkového stavu pracovných síl firmy. Lucent Technologies v každom prípade očakáva ďalšie veľmi tvrdé racionalizačné opatrenia, ktoré sa budú detailne formulovať až po deklarovaní hospodárskych výsledkov za III. kvartál.

Ak sme spomínali neúspešnú fúziu Lucentu s francúzskym Alcatelom treba ešte dodať, že aj Alcatel, ktorý hovorí o tvrdých podnikateľských podmienkach v USA, plánuje vo svojich výrobných jednotkách na americkom území prepustiť 900 zamestnancov. Úplne chce zastaviť výrobné aktivity v Oregone a časť z nich zrejme utlmí aj v Kalifornii a v Massachusetts.

Stále sa však nechce vzdať svojich zámerov získať divíziu Lucentu, ktorá sa špecializuje na výrobu optoelektronických komponentov. Nemožno vylúčiť, že sa tento strategický krok Alcatelu podarí, pretože Lucent je pod tlakom, aby do konca septembra vyrovnal svoje záväzky voči bankovým subjektom v celkovej výške 2 miliardy USD. Užší zoznam záujemcov o uvedenú divíziu Lucentu by sa mal definitívne sformulovať už do konca tohto mesiaca.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS