ČLÁNOK
Lotyšská burza cenných papierov hľadá partnerov pre spoluprácu
27. marca 2001

Lotyšská burza cenných papierov so sídlom v Rige chce rozšíriť okruh potenciálnych strategických, resp. kooperačných partnerov, ktorý by mal zahŕňať paneurópsku burzu Euronext a burzy krajín strednej a východnej Európy. Burza v Rige, ktorá rokovala i o pripojení k severskému zoskupeniu Norex Group, sa chystá zvažovať ďalšie ponuky v apríli a rozhodnutie o predaji majoritného podielu, resp. o pripojení k aliancii odložila na jeseň 2001.

Spoločnosť Helsinki Exchanges Group (HEX), ktorá je vlastníkom Helsinskej burzy cenných papierov avizovala svoj príchod do pobaltského regiónu kúpou kontrolného balíka akcií v estónskej burze cenných papierov so sídlom v Taline. Spoločnosť HEX vyjadrila záujem aj o spoluprácu s lotyšskou i litovskou burzou, no zatiaľ nepredložila konkrétne ponuky.

„Sme v kontakte s firmou HEX a rokujeme zatiaľ bez stanovenia akýchkoľvek termínov. Chceme tiež vedieť, aký bude záujem predstaviteľov burzy Euronext, keď uvidia, že pripojenie k severskej aliancii Norex nie je našou jedinou alternatívou,“ povedal prezident lotyšskej burzy Guntar Kokorevics na tlačovej konferenecii v pondelok. Burza Euronext vznikla v roku 2000 zlúčením amsterdamskej, bruselskej a parížskej burzy.

Ako uviedol Kokorevics, Riga neočakáva finančného investora, ale partnera, ktorý prinesie know-how a nových účastnikov kapitáloveho trhu. „Hľadanie a nájdenie partnera je otázkou tohto roku. Právne a účtovné formality by mali byť uzavreté v roku 2002,“ dodal Kokorevics. Predstavitelia lotyšskej burzy spomenuli i možnosť spolupráce s inými východoeurópskymi burzami ako napríklad s Prahu, či Varšavavou.

Ponuka zoskupenia Norex sa ukázala pre malú burzu v Rige ako príliš nákladná. Norex, ktorého začiatok činnosti je podmienený zavedením jednotného elektronického systému obchodovania, bude zahŕňať švédsku, nórsku, dánsku i islandskú burzu cenných papierov. Fínsko bude jediným severským štátom, ktoré zostane mimo zoskupenia.

Všetky tri pobaltské burzy vyjadrili minulý rok predbežný záujem o vstup do aliancie Norex s cieľom zvýšiť likviditu obchodovania a vzbudiť záujem zahraničných portfóliových investorov. Burza cenných papierov v Rige dosiahla v roku 2000 objem anonymných obchodov s akciami na úrovni približne 106 mil. USD, kým objem obchodov s dlhopismi predstavoval zhruba 243 mil. USD.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 10. 2021

USD 1,162 0,003
CZK 25,519 0,014
GBP 0,845 0,002
HUF 361,590 0,950
CAD 1,435 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS