ČLÁNOK
Londýnske finančné kruhy sa zaujímajú o privatizáciu VÚB
20. januára 2000

Londýnske finančné kruhy sa zaujímajú o privatizáciu Všeobecnej úverovej banky, a.s., Bratislava (VÚB) a podporujú kroky súčasnej slovenskej vlády zamerané na reštrukturalizáciu bankového sektora a makroekonomickú stabilizáciu. Na viedenskom fóre emitentov a investorov strednej a východnej Európy to pre novinárov uviedol hlavný reprezentant banky v Londýne John Treadwell. Podľa jeho slov je však veľmi skoro na definovanie konkrétnych inštitúcií, ktoré by o privatizáciu VÚB mali záujem. „Je treba počkať na správu spoločnosti J. P. Morgan, ktorá je finančným poradcom vlády SR pre privatizáciu bánk a medzi jej hlavné úlohy patrí aj výber užšieho zoznamu vhodných strategických investorov,“ povedal J. Treadwell.
Zvýšenie základného imania banky o 8,9 mld. Sk a odsun klasifikovaných úverov v objeme 45 mld. Sk do Slovenskej konsolidačnej banky sú podľa neho dva základné faktory, ktoré ozdravili štruktúru bilancie banky a zvýšili jej príťažlivosť pre zahraničných investorov. Rok 1999 na Slovensku označil J. Treadwell za obdobie úspešných zmien, ktoré určite ovplyvnili aj záujem londýnskych investorov o Slovensko. „Veľkým úspechom je predovšetkým zaradenie Slovenska do prvej skupiny krajín, s ktorými Európska únia začne rokovania o vstupe,“ povedal J. Treadwell.
Hlavnou úlohou londýnskeho reprezentačného úradu VÚB je podporovať aktivity materskej spoločnosti a zdokonaliť profil produktov banky na medzinárodných trhoch. „Pre VÚB je činnosť úradu veľmi dôležitá najmä z toho dôvodu, že Londýn je hlavným finančným svetovým centrom,“ uviedol J. Treadwell. Londýnsky úrad tiež pomáha banke pri identifikovaní jej príležitostí a subjektov, ktoré majú záujem o spoluprácu v medzinárodnom meradle.
Privatizácia majoritnej časti akcií VÚB mala byť podľa pôvodných zámerov ukončená ešte v tomto roku, ako však v utorok uviedol prezident banky Ladislav Vaškovič, zrejme sa celý proces skončí až v budúcom roku. Do konca mája by malo byť záujemcom predložené informačné memoradnum.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

1. 12. 2023

USD 1,088 0,006
CZK 24,331 0,039
GBP 0,860 0,003
HUF 379,700 1,050
CAD 1,474 0,013

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS