ČLÁNOK
Londýnska burza cenných papierov umiestni akcie na voľný trh
28. mája 2001

London Stock Exchange (LSE – Londýnska burza cenných papierov) sa nakoniec rozhodla o termíne umiestnia akcií na verejný trh s cennými papiermi. Operácia sa uskutoční 20. júla tohto roku a podľa odhadov by mala burze priniesť 1 miliardu britských libier (GPB) čo bude asi 1,2 mld. USD. Umiestnenie akcií umožní burze získať finančné prostriedky, ktoré sú potrebné na to, aby uskutočnila operácie ako sú fúzie, pohltenia a vytvorenie spoločných podnikov.

Vedenie LSE už začiatkom apríla tohto roku oznámilo, že na verejnom trhu umiestni svoje akcie. Burza vydala svoje akcie koncom minulého roka. Obchodovanie s nimi je obmedzené tak, aby žiaden z členov burzy nemohol získať nad ňou kontrolu. Jeden akcionár nemôže vlastniť viac ako 4,9 % akcií burzy. S akciami sa obchodovalo prostredníctvom investičnej banky Cazenove.

Aby sa mohli akcie umiestniť na otvorenom trhu bolo potrebné zmeniť túto podmienku. V minulom roku sa nezrušila preto, lebo LSE sa bránila pokusu o pohltenie zo strany švédskej spoločnosti OM Gruppen, ktorá riadi Štokholmskú burzu cenných papierov. Zachovanie tohto stropu stálo LSE dosť peňazí, pretože obmedzovalo likviditu je akcií. Toto obmedzenie už neexistuje bez ohľadu na všetky obavy spojené s rizikom vstupu na otvorený trh.

Posledné valné zhromaždenie akcionárov burzy rozhodlo o tom, že sa uskutoční „štiepenie“ akciového kapitálu burzy. Jednu akciu „starú“ majiteľ vymení za deväť „nových“ akcií. Podobné operácie sa uskutočňujú kvôli zvýšeniu likvidity, teda aby sa zvýšil počet obchodovaných akcií a množstvo obchodov s nimi. Po štiepení akcií jeden kus bude stáť od 3 do 5 GPB (4,1-7,1 USD). Na tejto cenovej úrovni sa obchoduje s väčšinou akcií, ktoré sú súčasťou indexu FT-250. Bez ohľadu na to, nedá sa predpokladať, že by súčasní majitelia akcií LSE ich hneď predali. LSE bude za minulý rok vyplácať dividendu 0,32 GPB na jednu akciu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS