ČLÁNOK
Lodenice vyzvali veriteľov, aby nevymáhali pohľadávky
19. júna 2000

Hoci Slovenské lodenice, a.s., Komárno (SLK) deklarujú ochotu splatiť svoje záväzky, v skutočnosti vyzývajú veriteľov, aby od nich nevymáhali pohľadávky. Argumentujú pritom potrebou zachovať výrobu a zamestnanosť. Rovnako od veriteľov žiadajú, aby neinformovali médiá, pretože sa obávajú poškodenia obchodných záujmov, zmarenia možnosti ozdraviť podnik a tiež diskreditácie vedenia SLK. Ako pre agentúru SITA uviedol jeden z veriteľských subjektov, viaceré banky už stratili dôveru v korektnosť prístupu vedenia SLK.
Ďalším problémom je podľa veriteľov aj prístup štátu k SLK a viacerým ďalším podnikom v podobnej situácii. Legislatíva totiž naďalej umožňuje previesť majetok materskej firmy na dcérske spoločnosti, ale zároveň ponechať záväzky iba na pôvodnom subjekte a zachovať jeho existenciu napriek tomu, že nedisponuje majetkom na zabezpečenie plnenia záväzkov.
Memorandum, v ktorom sa veritelia zaväzujú nevymáhať pohľadávky, v piatok nepodpísala Poštová banka s odôvodnením, že nemala dosť času na posúdenie textu, a zdravotná poisťovňa Dôvera, ktorá dokument nepodpíše, kým sa v ňom nevyrieši otázka ďalšieho odvodu poistného. Podľa informácií agentúry SITA s memorandom nesúhlasí a nepodpísala ho ani Sociálna poisťovňa, ktorá naďalej mieni uplatňovať svoje pohľadávky voči SLK.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS