ČLÁNOK
Lodenice uzavreli zmluvu na výrobu dvoch lodí za 11 mil. EUR
13. marca 2002

Predstavenstvo spoločnosti Slovenské lodenice Komárno, a.s., Bratislava (SLKB) uzatvorilo kontrakt s firmou W. Bockstiegel GmbH and Co. Reederei KG na výstavbu dvoch námorných nákladných lodí typu Leda NL v objeme vyše 11 mil. EUR. Lode by mali SLKB zákazníkovi odovzdať v apríli a máji budúceho roka. Agentúru SITA o tom informoval predseda predstavenstva SLKB Jaroslav Papp.

Nemecká spoločnosť uzavrela so slovenskými lodenicami kontrakt na základe spokojnosti s prvým plavidlom, ktoré pre ňu SLKB už vyrobili a odovzdali koncom februára. Loď bola postavená s podporou štátnej záruky a úveru od Eximbanky. „Od stredy rozbiehame rokovania s bankami o možnosti prefinancovania nového projektu,“ povedal pre agentúru SITA Papp. Do troch týždňov by mal zákazník potvrdiť zaplatenie nových lodí formou otvoreného akreditívu, čo by mohlo určitým spôsobom pomôcť pri rokovaní s bankami. Jednou z možností by podľa J. Pappa bolo aj rozšírenie druhého úveru od Eximbanky, ktorý lodenice získali na stavbu dvoch lodí pre nemeckú firmu Cassus Shipping. Po schválení zvýšenia objemu úveru by zároveň na celý objem poskytnutých finančných prostriedkov chceli lodenice získať štátnu záruku.

O možnosti získania štátnej záruky minulý týždeň rokovali aj zástupca akcionára SLKB, prezident Fondu národného majetku SR (FNM) Jozef Kojda a štátny tajomník Ministerstva financií SR (MF) Vladimil Podstránsky. Štátny tajomník však pre agentúru SITA vyjadril určité pochybnosti o jej schválení Úradom pre štátnu pomoc. „Podľa názoru fondu by lodenice nemali problém úver splácať, čo už dokázali aj splatením polovice objemu predošlého úveru so štátnou zárukou od Eximbanky. Lodenice majú zákazky, peniaze potrebujú na rozbeh stavby lodí,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová. Zodpovedné orgány by podľa nej mali zvážiť pri rozhodovaní o poskytnutí štátnej záruky aj otázku zamestnanosti v komárňanskom regióne. V SLKB v súčasnosti pracuje 949 zamestnancov.

Lodenice by do konca apríla tohto roka mali nemeckej firme Briese odovzdať dve lode typu NL Weser, postavené rovnako s podporou štátnej záruky a úveru od Eximbanky. V rôznom štádiu rozpracovanosti sú ešte tri plavidlá typu NL Rýn pre nemeckých zákazníkov.

SLKB vznikli ako vnučka FNM v záujme záchrany komárňanských lodeníc. SLKB, teda „nové“ lodenice rozbehli výrobu v marci minulého roka. Na „staré“ komárňanské lodenice SLK vyhlásil krajský súd v Bratislave 30. marca 2001 konkurz.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS