ČLÁNOK
Lodenice požiadajú o ďalší úver so štátnou zárukou
12. marca 2002

Slovenské lodenice Komárno, a.s., Bratislava (SLKB) zrejme požiadajú o ďalší úver so štátnou zárukou. Získané prostriedky by mali slúžiť na financovanie stavby ďalších lodí, o ktoré má záujem nemecký investor. O možnosti poskytnutia úveru minulý týždeň spolu rokovali zástupca akcionára SLKB, prezident Fondu národného majetku SR (FNM) Jozef Kojda a štátny tajomník Ministerstva financií SR (MF) Vladimil Podstránsky.

Ako pre agentúru SITA povedala hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová, fond zvažoval aj možnosť navýšenia úveru, ktorý by mali lodenice dostať od Eximbanky na základe odporúčania vlády, avšak bez štátnej záruky. Po zvýšení objemu poskytnutých prostriedkov by zároveň lodenice požiadali o štátnu záruku na celý objem tohto úveru. „Podľa názoru fondu by lodenice nemali problém úver splácať, čo už dokázali aj splatením polovice objemu predošlého úveru so štátnou zárukou od Eximbanky. Lodenice majú zákazky, peniaze potrebujú na rozbeh stavby lodí,“ povedala Lesajová. Bez tohto úveru by podľa fondu mohlo dôjsť k ohrozeniu reštrukturalizácie a aj zamestnanosti v podniku.

„Pokiaľ lodenice žiadosť o štátnu záruku predložia, posunieme ju na úrad pre štátnu pomoc, ktorý sa k nej musí vyjadriť. Potom sa žiadosťou bude zaoberať záručný a úverový výbor vlády,“ povedal pre agentúru SITA Vladimil Podstránsky. Postoj úradu je však podľa neho aj vzhľadom na realizovaný spor medzi úradom a ministerstvom, týkajúci sa údajnej neplatnosti štátnej záruky už na prvý úver pre SLKB od Eximbanky, otázny. Ako ďalej povedal Podstránsky, v lodeniciach je potrebná predovšetkým reštrukturalizácia a vzhľadom na situáciu v regióne je potrebné zohľadniť aj otázku zamestnanosti. „Z úradu pre štátnu pomoc ale ako keby nebola odozva a ochota,“ dodal štátny tajomník.

Podľa názoru V. Podstránskeho by však prioritou pre lodenice nemalo byť len neustále získavanie cudzích zdrojov, ale najmä ich majetková konsolidácia, reštrukturalizácia a predovšetkým vstup nového investora. Aj banky by totiž podľa neho boli ochotnejšie poskytnúť úver firme s jasnou budúcnosťou. Výber investora prostredníctvom verejnej súťaže iniciovala vláda, fond však nakoniec o víťazovi tendra nerozhodol. „Nie som presvedčený, že fond konal v tejto veci podľa predstáv vlády,“ povedal v súvislosti s negatívnym výsledkom tendra Podstránsky. Podľa neho k tomu prispelo okrem iného aj spolitizovanie súťaže.

Prezídium FNM koncom februára neprijalo ani jednu z ponúk, ktoré hodnotilo v tendri na predaj akcií SLKB a SLK Stroje a Mechanizmy, a.s. Komárno (SLK SAM). Nový tender by mal fond vypísať do troch mesiacov. V ďalšom tendri by mali byť ako kritériá stanovené len výška kúpnej ceny a záväzok navýšiť základné imanie. Podľa prezidenta FNM Jozefa Kojdu návrhy zmlúv potenciálnych záujemcov obsahovali podmienky, ktoré prezídium fondu nebolo ochotné akceptovať. Išlo predovšetkým o garancie fondu za možné škody, ktoré by mohli v budúcnosti z tejto transakcie vyplynúť.

Podľa medializovaných informácií malo Prezídium fondu rozhodovať už len medzi dvoma ponukami. Ponuku maďarskej firmy Equinox údajne ako najlepšiu vyhodnotila výberová komisia. Výkonný výbor však mal ako víťaza tendra odporučiť konzorcium Penta Group a holandskej investičnej spoločnosti Oost Europa Participaties (OEP) BV. Fond dostal do tendra pôvodne päť ponúk, jedna z firiem však ponuku stiahla. Práve Penta pred časom prostredníctvom inzerátov v médiách napadla rozhodovanie výberovej komisie v tendri na predaj akcií SLKB a SLK SAM. Podľa Penty komisia rozhodovala na základe politických dohôd SMK a SDKÚ. Za Equinoxom by podľa Penty mala stáť lobistická skupina blízka SMK, predstavitelia strany však akékoľvek spojenie s firmou aj lobovanie popreli.

Vo firmách SLKB a SLK SAM fond plánoval predať prostredníctvom svojej dcérskej akciovej spoločnosti Dlhopis, o.c.p. stopercentné podiely. SLKB vznikli ako vnučka FNM v záujme záchrany komárňanských lodeníc. SLKB, teda „nové“ lodenice rozbehli výrobu v marci minulého roka. Na „staré“ komárňanské lodenice SLK vyhlásil Krajský súd v Bratislave 30. marca 2001 konkurz. Základné imanie SLKB je 1 mil. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS