ČLÁNOK
LIFFE tento týždeň začne obchodovať s novými nástrojmi
23. januára 2001

Keď mužstvo, ktoré sa väčšiu časť zápasu nachádzalo v obrane, náhodou prechádza do útoku, v hre nastáva psychologický zlom. Niečo podobné sa stane v najbližších dňoch. Londýnska medzinárodná burza forwardov a futures (LIFFE) sa pompou pripravuje na začiatok obchodovania s nástrojom, ktorý má veľké perspektívy.

Posledné tri roky LIFFE prakticky len zápasila s konkurenciou, ktorá sa pokúšala pripraviť ju o určitý segment jej biznisu. Okrem toho sa zaoberala prechodom na nový obchodný systém. . V určité momenty sa dokonca diskutovalo tom či LIFFE prežije. Za to, že LIFFE prechádza do útoku môže vďačiť predsedovi predstavenstva Brainovi Wiliamsovi.

Nový život začne žiť 29. januára 2001. Vtedy sa začne obchodovať s univerzálnymi termínovanými kontraktmi na akcie (Universal Stock Futures). Najprv to bude 25 vedúcich spoločností z USA a Európy. Budú medzi nimi napríklad Cisco Systems, Vodafone a Deutsche Bank.

LIFFE ako prvá burza na svete otvorí obchodovanie s termínovanými kontraktmi na vybrané „blue chips“. Momentálne sa skôr obchoduje s termínovanými kontraktmi na indexy typu FT-100, ktoré umožňujú zaistenie väčších akciových portfólií proti riziku.

Obchodovanie s termínovaným kontraktom na jednu emisiu akcií je jednoduchým spôsobom ako ich kúpiť bez toho, aby človek riskoval veľké množstvo peňazí.

Myšlienka termínovaných kontraktov s jedným aktívom je dosť jednoduchá. Prečo sa nerealizovala oveľa skôr? Jednou z príčin je to, že tieto kontrakty sú v USA zakázané, hoci podmienky pre obchodovanie v kolíske moderných finančných nástrojov sa postupne menia. Ďalšou z príčin je to, že s podobným typom obchodov sa ťažšie narába na burzovom parkete.

Počítače na LIFFE dosť zjednodušujú situáciu, pretože prostredníctvom jeho nového obchodného systému Connect sa bude dať obchodovať s akéhokoľvek bodu planéty. Jedinou konkurenciou LIFFE je burza Eurex. Práve kvôli tomu sa jej manažéri skepticky pozerajú na nový typ kontraktov.

Otvorenou zostáva otázka vzťahu investičných manažérov k novému druhu obchodov. Podľa niektorých názorov konzervatívni manažéri portfólia nebudú vkladať veľké sumy do kontraktov s jedným typom aktíva. LIFFE hodnotí svoj projekt tak optimisticky, že pôvodný zoznam 15 firiem rozšírila na 25.

S entuziazmom LIFFE súhlasia aj iní organizátori derivátových obchodov. Chicago Board of Trade plánuje podobné operácie hneď potom ako je to dovolia americké zákony. Práve preto môže mať LIFFE problémy s poskytovaním služieb v USA. Dôkazom toho je to, že americké firmy nedovolia zahraničným vstup na ich trh dovtedy kým neexistuje domáca konkurencia. Odborníci na futures však tvrdia, že nástroje LIFFE budú populárne práve preto, lebo vo svete sa zmenili pomery medzi vlastným a požičaným kapitálom. To by mohlo napovedať o tom, že v termínovaných kontraktoch budú postupne dominovať obchody s vlastný kapitálom namiesto obchodov s úrokovými mierami, ktoré momentálne majú medzi derivátmi prevahu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

8. 12. 2023

USD 1,078 0,001
CZK 24,354 0,002
GBP 0,857 0,001
HUF 381,900 0,520
CAD 1,463 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS