ČLÁNOK


,

Lídri EÚ sa snažia prekonať patovú situáciu okolo rozpočtu, Poľsko a Maďarsko zatiaľ neustúpili
19. novembra 2020

Vedúci predstavitelia Európskej únie sa naďalej snažia nájsť spôsob, ako vyriešiť diplomatické nezhody z Poľskom a Maďarskom, a priblížiť sa tak k schváleniu budúceho sedemročného rozpočtu Európskej únie a balíka pomoci v súvislosti s pandémiou koronavírusu v celkovej hodnote zhruba 1,8 bilióna eur.

Dohoda o novom rozpočte a tzv. ozdravnom fonde sa zdala byť na dobrej ceste k januárovému nadobudnutiu platnosti, kým sa proti snahám eurobloku nepostavili spomenuté štáty. Tie nesúhlasia s pripravovanými pravidlami EÚ, podľa ktorých by EÚ mohla pozastaviť toky financií pre členské krajiny porušujúce princípy právneho štátu a hodnoty únie.

Plánovaný mechanizmus vyvolal tvrdý odpor vo Varšave a Budapešti. Tamojšie pravicové vlády sa stavajú proti nástroju, ktorý by Poľsku a Maďarsku mohol spôsobiť absenciu peňazí EÚ v prípade, ak budú pokračovať v politike, ktorú EÚ považuje za porušenie demokratických štandardov.

EÚ koncom septembra vo svojej správe o demokratických štandardoch naprieč blokom kritizovala Poľsko a Maďarsko. Vyzdvihla predovšetkým výrazné nedostatky v oblasti justície, boja proti korupcii a slobody médií.

Poľský parlament vo štvrtok schválil rezolúciu, ktorá podporuje vládny plán vetovať rozpočet EÚ, ak bude obsahovať podmienku právneho štátu. Uznesenie bolo do značnej miery symbolické a jeho cieľom bolo posilniť pozíciu predsedu vlády Mateusza Morawieckeho.

Francúzsky minister pre európske záležitosti Clément Beaune pohrozil, že ak sa Poľsko a Maďarsko budú držať svojich pozícií, všetky ostatné členské štáty by sa mohli pokúsiť nájsť cestu vpred bez nich. „Ako posledná možnosť by bolo to, že by sme hľadali spôsoby, ako sa pohnúť ďalej bez týchto krajín. Európa nemôže byť rukojemníkom určitého počtu vlád, ktoré nechcú napredovať,“ uviedol Beaune.

Podľa belgického politika Guya Verhofstadta by v prípade neústupčivého postoja Poľska a Maďarska mohol byť ozdravný fond EÚ napokon iba za účasti 25 členských krajín a podporoval by projekty na oživenie ekonomiky v štátoch, ktoré uplatňujú požadované kritériá vrátane mechanizmu právneho štátu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 4. 2021

USD 1,196 0,007
CZK 25,929 0,087
GBP 0,869 0,002
HUF 358,610 0,830
CAD 1,503 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS