ČLÁNOK
Lídri EÚ potvrdili pozitívne vyhliadky európskej ekonomiky
25. marca 2001

Lídri Európskej únie (EÚ) prisľúbili urýchliť zavádzanie hospodárskych reforiem, čím by sa blok stal najkonkurencieschopnejšou ekonomikou na svete. Zároveň však pripustili, že únia sa úplne nevyhne dopadu spomaľovania svetového rastu. Vyplýva to z komuniké, ktoré EÚ cez víkend zverejnila po skončení dvojdňového summitu. Ako sa v správe ďalej uvádza, dôsledná implementácia reforiem a vyvážený makroekonomický politický mix by mal pomôcť zabezpečiť zo strednodobého hľadiska pokračovanie priemerného hospodárskeho rastu vo výške 3 %.

Európske ekonomiky zasahuje spomaľovanie americkej ekonomiky a oslabenie v Japonsku. Kombinácia týchto dvoch faktorov v posledných týždňoch znížila ceny svetových akcií o miliardy dolárov a výrazne oslabila dôveru spotrebiteľov. Telekomunikačný sektor, ktorý bol dlhé roky hviezdou európskej produkcie, v súčasnosti oslabuje pod ťarchou dlhu, ktorí operátori akumulovali, aby získali licencie na UMTS. Vlády by mali preto pracovať na systéme podpornej politiky v oblasti zavádzania mobilných sietí tretej generácie.

Z komuniké ďalej vyplýva, že menej priaznivé externé ekonomické prostredie ovplyvní aj rast v EÚ, avšak európska ekonomika je silnejšia než počas minulého nepriaznivého vývoja. Ako ďalej lídri uviedli, ekonomika EÚ vlani rástla 3,5-percentným tempom, čo pomohlo vytvoriť 2,5 milióna pracovných miest a znížiť nezamestnanosť na najnižšiu úroveň od roku 1991. Podľa komuniké by sa mali krajiny EÚ zamerať na realizáciu rozpočtovej politiky, ktorá udrží na nízkej úrovni mieru inflácie a úrokové sadzby, čím prispeje k tvorbe pracovných miest a podpore rastu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 5. 2024

USD 1,084 0,001
CZK 24,736 0,002
GBP 0,852 0,001
HUF 385,180 1,900
CAD 1,487 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS