ČLÁNOK
Líbya požiadala OPEC o zníženie produkcie ropy
18. decembra 2000

Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí vyzval ostatných popredných predstaviteľov členských krajín Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), aby znížili svoje dodávky ropy, keďže rastúce svetové zásoby ropy ohrozujú jej ceny. Informovala o tom líbyjská tlačová agentúra Jana.

„Súčasná situácia na trhu si vyžaduje zníženie produkcie s cieľom znovunastolenia rovnováhy na trhu,“ uvádza sa v liste Kaddáfího adresovanom popredným predstaviteľom členských krajín OPEC, kde ich žiada, aby nevyhoveli požiadavkám spotrebiteľských krajín o vyšších dodávkach ropy, ktoré podľa neho nie sú trhovo opodstatnené. „Na trhu je nadbytok ropy a nie je nutné zvyšovať produkciu ropy,“ povedal Kaddáfí.

Podľa Kaddáfího rast cien ropy v priebehu uplynulých dvoch mesiacov nebol dôsledkom nerovnováhy ponuky a dopytu na trhu, ale zapríčinili ho iné vplyvy ako pretrvávajúce špekulácie a neúspech priemyselných krajín pri zavádzaní vyšších daní na ropné produkty na ich trhoch. Kaddáfí neuviedol, o koľko by sa mali znížiť dodávky ropy členských krajín OPEC na trh.

Ďalšie členské krajiny ako Irán a Kuvajt už vyslovili svoje požiadavky na zníženie produkcie ropy najmenej o 1 mil. barelov denne, ktoré by sa malo schváliť na zasadnutí ministrov energetiky členských krajín OPEC plánovaného na 17. januára vo Viedni.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

8. 12. 2023

USD 1,078 0,001
CZK 24,354 0,002
GBP 0,857 0,001
HUF 381,900 0,520
CAD 1,463 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS