ČLÁNOK
Liberalizácia trhu závisí od dohody s dominantným operátorom
27. februára 2003

Telekomunikacný úrad SR nevyužil ani tie možnosti na prípravu liberalizácie telekomunikacného trhu, ktoré mu dovoluje aj nedokonalý platný zákon o telekomunikáciách. Uviedol to v stredu predseda Asociácie telekomunikacných operátorov Vladimír Ondrovic na seminári Otázky liberalizácie telekomunikacného trhu na Slovensku. „Treba riešit aj cenové veci a úrad vedel, že treba pripravit tzv. nákladový model. V tejto chvíli neexistuje nic, podla coho by sa mohla urcit cena za prepojenie,“ povedal Ondrovic. Podla neho najväcší problém v prepojovacej zmluve medzi dominantnými Slovenskými telekomunikáciami (ST) a dalšími operátormi bude dohoda o cene za prepojenie za minútu.

Rýchlej liberalizácii telekomunikacného trhu bránia najmä legislatívne nedostatky. Podla Ondrovica ich riešila novela zákona o telekomunikáciách. Tú však prezident vrátil do parlamentu a poslanci ju už druhýkrát neschválili. Novela riešila hlavne povinnost velkého operátora prenajímat svoje neobsadené miestne siete. Posilnovala tiež kompetencie regulacného TÚ. Vstup nových operátorov na trh tak v súcasnosti závisí od ich dohody so Slovenskými telekomunikáciami o prepojení. „Rokovania sú zložité, zdlhavé a prakticky nikto nevie, kedy k prepojeniu, ktoré je podmienkou aby noví operátori mohli zacat poskytovat službu, príde,“ povedal Ondrovic.

Riaditel odboru telekomunikácií Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Milan Herman súhlasí, že legislatívne nedostatky spôsobili, že operátori sa nemôžu dohodnút. „Bohužial v platnom zákone nie sú všetky nástroje, ktoré by presne vymedzili pravidlá hry na trhu. Operátori vyjednávajú a obcan musí cakat, ako sa dohodnú,“ povedal Herman. Nevníma však súcasný stav ako kritický, prvý január bol podla neho len uvolnením. Kedy sa spolocnosti rozhodnú reálne vstúpit na trh, je na nich. Licenciu na poskytovanie hlasových služieb na pevnej sieti majú podla jeho informácií štyria operátori, ktorí s ST rokujú od januára. „Ked sa dohodnú, môžu zacat poskytovat služby aj zajtra,“ dodal Herman.

Nedostatky v legislatíve by mal podla Hermana odstránit pripravovaný Zákon o elektronických komunikáciách. Jeho návrh chce ministerstvo sprístupnit na verejnú diskusiu v marci. Do parlamentu by sa mal dostat na jesen.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS