ČLÁNOK
Lehman Brothers opúšťa sídlo pri Wall Street
11. októbra 2001

Investičná banka Lehman Brothers Holdings oznámila, že premiestni sídlo v štvrti blízko WTC do štvrte na Times Square. Analytici začali vážne hovoriť o tom, že finančné firmy sa sťahujú z Wall Street. Informácie o sťahovaní firiem priniesol denník Wall Street Journal.

Rozhodnutie banky je dôležité aj preto, lebo v dvoch zničených budovách mala málo kancelárií. Značná časť kancelárií Lehman bola v budovách, ktoré sú poškodené. Pracovníci firmy dostali list, že nemôžu čakať rok na rekonštrukciu budovy. Lehman si kupuje v štvrti Times Square 32 poschodovú budovu s 90 000 metrami štvorcovými od vlastného konkurenta Morgan Stanley. Oficiálne údaje o kontrakte neboli zverejnené, ale zdroje informácií, ktoré boli blízke kúpnej zmluve tvrdia, že Lehman zaplatil 650 mil. USD. Vedenie banky zatiaľ nerozhodlo čo urobiť so starými priestormi. Môžu ich predať, prenajať, alebo umiestniť v nich určité oddelenia Lehman.

Sťahovanie sídla Lehman sa považuje za ešte jeden úder svetovému finančnému centru v štvrti Wall Street. Celkom v dôsledku teroristických útokov bolo v New Yorku zničených, alebo na istý čas s prevádzky vyradených 2,8 mil. metrov štvorcových kancelárskych priestorov. Nájomcovia jeden za druhým hovoria o tom, že sa nevrátia do pôvodných priestorov a vyhlasujú, že budú iným spôsobom riešiť „bytovú otázku“.

Deštrukcia, ktorá bola vyvolané teroristickými útokmi presvedčila vedenie mnohých firiem, aby mali niekoľko sídiel. Morgan Stanley napríklad predal budovu firme Lehman, kvôli tomu, že v štvrti Times Square má už niekoľko priestorov. Tlačový tajomník Morgan Stanley vyhlásil, že firma nechce mať značnú časť kancelárií v jednej štvrti so spoločnou infraštruktúrou dopravy a dodávok energie. Zatiaľ len jeden na desiatich najväčších nájomcov WTC Deutsche Bank oznámil, že sa vráti do pôvodných priestorov. Je to preto, lebo v tejto štvrti mu patria dve budovy. Ostatných deväť nájomcov oznámilo, že sa nevrátia, alebo sa nemôžu vrátiť kvôli poškodeniu budov.

Niektoré firmy ako napríklad Merrill Lynch & Co a vydavateľská skupina Dow Jones & Co. vydávajúca mimochodom The Wall Street Journal majú zámer vrátiť do svojich kancelárií. Niektoré spoločnosti ako napríklad Goldman Sachs, ktorá je v štvrti Wall Street od roku 1869 sa vôbec nechystá opustiť priestory. Oživenie podnikateľskej klímy v štvrti Wall Street sa očakáva keď sa postavia nivé budovy, v ktorých bude relatívne nízke nájomné.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS