ČLÁNOK
Latinsko-americké akciové trhy zaznamenali na sklonku uplynulého týždňa prudký pokles
23. apríla 2001

Obavy, že Argentína nebude schopná splácať svoj enormný zahraničný dlh, spôsobili prepad na akciových a devízových trhoch, výrazný pokles sa zaregistroval aj pri obchodovaní s dlhopismi a vládnymi obligáciami v celej Latinskej Amerike.

Argentína má najväčší zahraničný dlh v celej Latinskej Amerike (jeho celkový objem predstavuje 128 miliárd dolárov a splátky istiny spolu s úrokmi sa v roku 2001 vyčísľujú na 11 miliárd USD), po nej nasleduje Brazília a Mexiko. Argentínsky minister hospodárstva Domingo Cavallo označil fámy o neschopnosti krajiny splácať svoje záväzky za nezodpovedné, avšak špekulácie na trhoch sa zrejme už nedajú zastaviť.

Hovorí sa dokonca o tom, že Cavallo bude rezignovať, nie je tajomstvom, že medzí ním a centrálnou bankou sú významné nezhody, v Buenos Aires kolujú informácie, že krajina má nedostatok finančných zdrojov a spochybňuje sa aj spôsob, akým sa disponovalo s daňami, ktoré získal argentínsky štátny rozpočet v priebehu apríla tohto roka.

Analytici hovoria, že týmto dohadom sotva niekto v plnej miere verí, avšak sú stále v „obehu“. Akciový trh v Buenos Aires – Merval poklesol na sklonku minulého týždňa o 5,5%, čo vyvolalo reťazovú reakciu v Brazílii i v ďalších krajinách. Brazílsky akciový index Bovespa skĺzol o 5,1%. Finančné problémy deklarovali Chile a Mexiko a negatívny efekt tohto vývoja môže spôsobiť ďalšie spomalenie aktivít zahraničných investorov.

Už teraz sa hovorí o tom, že investície do latinsko-amerického regiónu poklesnú v roku 2001 o 20%.

Toto všetko sa odohráva na pozadí celoamerického summitu v Quebec City, kde sa zúčastňuje 34 krajín západnej pologule s cieľom vytvoriť gigantickú zónu voľného obchodu.

Investori sa však opäť zameriavajú na zlé správy z Argentíny a Brazílie, konštatovala v tejto súvislosti BBC. Brazílsky prezident Fernando Henrique Cardoso v televíznom vyhlásení uviedol, že chápe súčasné problémy a obavy, no reakciu trhov považuje za prehnanú. Bývalý argentínsky prezident Carlos Menem však chaos v krajine ešte viac umocnil tým, že vyzval obyvateľov, aby skupovali americké doláre. Menem dodal, že terajšia vláda chce zafixovať peso do menového koša spoločne s americkým dolárom a eurom, čo podľa neho povedie k devalvácii. Minister hospodárstva Cavallo ale akékoľvek úvahy o devalvácii odmieta. Naviazanie pesa na USD a EUR má pomôcť argentínskemu exportu a zredukovať menovú nestabilitu. Exprezident Menem však už dlhodobo navrhuje, aby sa peso zrušilo, a aby Argentína akceptovala americký dolár ako svoju menu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 9. 2020

USD 1,183 0,004
CZK 26,727 0,020
GBP 0,913 0,002
HUF 360,780 0,380
CAD 1,560 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS