ČLÁNOK
Lacné piesne za veľa peňazí
2. apríla 2002

Sociálna demokracia na Slovensku prakticky neexistuje, vlastne jediným dôkazom jej prítomnosti je názov strany, ktorá podľa prieskumov akoby ani nebola. Príčin je niekoľko. Jednou z nich bude pravdepodobne aj kvalita programu. Sociálnodemokratická strana Slovenska dala o sebe vedieť návrhom na zavedenie sedemhodinového pracovného času. Krajinu trápi nezamestnanosť, a nikoho to nenapadlo. Odborníci stále omieľajú naučené poučky o produktivite práce, hoci vedia, že výsledok pracovného úsilia je takmer vždy rovnaký a je skoro jedno koľko ľudí pracuje. Lenže: keď budú zamestnaní aj nezamestnaní, štát ušetrí na podpore. Je to prosté a vzorec uvažovania svedčí o tom, že vládnuť by mohla na Slovensku aj sociálna demokracia.

Podpredseda Strany občianskeho porozumenia (SOP) Marián Mesiarik sa netají, že sociálno-demokratické hodnoty vyznáva. Návrh Sociálnodemokratickej strany Slovenska na zavedenie sedemhodinového pracovného času sa mu pozdáva a rozvinul ho. Pochopil, že ak nezamestnanosť musí platiť štát, tak zamestnanosť by mali hradiť zamestnávatelia. Poslanec pre agentúru SITA povedal, že pri uzákonení sedemhodinového pracovného času by bolo však potrebné zabezpečiť, aby zároveň neklesli aj mzdy. Za sedem by zamestnanec mal dostať mzdu ako za osem hodín.

Na mnohých pracoviskách to takto funguje už roky, ibaže teraz by rovnakú mzdu mohlo dostať viac ľudí. Je skoro jasné, že náklady na zamestnanú silu (pracovná sila je predsa len niečo iné) by sa premietli do cien, takže zamestnanci v snahe udržať si životnú úroveň budú chcieť viac peňazí, aby si mohli kúpiť drahšie veci, ktorých výrobu nestihli za menej hodín, teda budú chcieť pracovať viac….Poslanec Mesiarik to tuší a aj povedal, že proti iniciatíve sa zamestnanci budú stavať negatívne, pretože sú ochotní sa zodrať a zobať z ruky zamestnávateľovi, aby zarobili. Nehľadia na svoje zdravie a robia obrovské nadčasy. Marián Mesiarik sa im však nečuduje, pretože chcú normálne žiť. Aj preto by nebolo správne zamestnávateľom dovoliť znižovať mzdu. V tandeme so sociálnodemokratickou stranou tak vytvoril poslanec Mesiarik spoľahlivý model na zvýšenie nezamestnanosti.

Zamestnávatelia si doteraz pomerne jednoducho spočítali, že ak dvaja robotníci postavia most za dva roky, tak sedem robotníkov ho postaví tiež za dva roky. Je skoro isté, že sa nebudú zaťažovať komplikovanými úlohami typu: koľko robotníkov postaví koľko mostov za koľko času?

Keď pre niekoľkými rokmi začala jedna japonská firma vyrábať na Slovensku, potrebovala aj tlmočníkov, aby zamestnanci pochopili, že pracovný čas nie je úsek medzi dvoma zastaveniami sa na vrátnici a že prácou nie je analýza futbalového zápasu v šatni fabriky. Ak si na to zvykli, budú mať problém. Najmä s tým, aby sa do šatne pomestili.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

1. 12. 2020

USD 1,197 0,001
CZK 26,235 0,043
GBP 0,898 0,000
HUF 357,200 2,390
CAD 1,552 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS