ČLÁNOK
Kúzlo jednoduchej zákernosti
14. júla 2004

Jednoduché riešenia dokážu veci poriadne skomplikovať. „Kúzlo“ najjednoduchších je v zákernosti. Autori s účinkami počítajú. Do skupiny klasických sa zaradil nápad znížiť daň z pridanej hodnoty na potraviny.

Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon zrejme zaspomínal na časy, keď bol chlieb taký lacný, že ho boli plné kontajnery. S istotou sa dá povedať, že minister nie je zloduch, ktorý by chcel ničiť potraviny. Celkom iste by sa mu nepáčilo, keby jedlo napĺňalo smetiská. Návrh znížiť daň z pridanej hodnoty mal iba povzbudiť spotrebiteľov, aby viac kupovali, viac jedli, viac pomohli poľnohospodárom a potravinárom.

Naprierk tomu, že minister návrh nepredloží, zabezpečil mu život. Ujali sa ho profesijné organizácie, únie a komory. S lásku a starostlivosťou vypracovali prehľady o tom, kde sa platí nižšia daň a umne spojili nesúvisiacu kauzu korupcie pri dotovaní pôdohospodárstva s rozpočtom na budúci rok. Zlé sily sa vraj snažia zdiskreditovať rezort za to, že jeho niekoľko úradníkov pred niekoľkými rokmi úplatne rozdeľovalo dotácie. Zrejme len pocit súdržnosti zabránil úvahe o tom, že rezort na diskreditáciu nepotrebuje zlé sily, vystačí si aj sám. Iste nie zámerne zabudli poľnohospodári spomenúť, že Slovensko má široko-ďaleko najnižšiu daň z príjmu.

Daňou z pridanej hodnoty je zaťažená spotreba. Rovnaký dôvod na jej zníženie majú vydavatelia kníh, výrobcovia kolieskových korčúľ, čohokoľvek, čo sa predáva v obchode. Najpodozrivejšie na tejto myšlienke je to, že výrobca sa ujíma spotrebiteľa, prestáva byť podnikateľom, pasuje sa za tribúna.

Daň z pridanej hodnoty sa podieľa na plnení štátneho rozpočtu asi polovicou, teda zhruba sto miliardami korún. Možno sa dá diskutovať o tom, či štát tieto peniaze potrebuje a či ich využíva rozumne. Možno sa nájde dosť odvahy na to, aby vysvitlo, že peňazí má štát dosť a daň z pridanej hodnoty sa zníži. Pre všetkých a pre všetko.

Idea znížiť daň z pridanej hodnoty mierila aj na city. Nižšia daň znamená aj nižšiu cenu, hovoria pôdohospodári. Pripomínajú tiež, že sociálna situácia je krutá. Všetci ostatní vedia, že to nemusí byť pravda. Skoro isté je len to, že nižšia daň by pomohla potravinárom a roľníkom, pravdepodobne však len na to, aby znížili dlhy a pokryli náklady. Daň nie je dobrý nástroj na robenie sociálnej politiky. Ibaže by išlo o hľadanie spôsobu ako ju zhoršiť.

Pôdohospodári bojujú o každú korunu, z ich pohľadu sú všetky argumenty racionálne. Ešte, že nie sú na svete sami.

(písané pre Domino Fórum)


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 11. 2020

USD 1,190 0,004
CZK 26,311 0,029
GBP 0,889 0,005
HUF 360,210 0,710
CAD 1,553 0,005

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS