ČLÁNOK
Kusaj odviezol doláre traktorom
7. mája 2003

Bývalý iracký líder Saddám Husajn a jeho rodina zobrali tesne pred zaciatkom invázie USA z irackej Centrálnej banky sumu vo výške asi 1 miliardy dolárov. V utorok túto informáciu potvrdilo ministerstvo vnútra USA. Hovorca ministerstva Richard Boucher informoval, že predstavitelia amerického ministerstva financií o výbere informovali vládu USA, ktorá sa následne snažila peniaze vystopovat. „Od predstavitelov ministerstva financií v Bagdade vieme, že Saddám a jeho rodina vybrali z Centrálnej banky asi jednu miliardu dolárov tesne pred zaciatkom vojny,“ uviedol.

Ako v utorok informoval denník New York Times s odvolaním sa na iracké a americké úrady, Husajnov syn Kusaj si krátko pred zaciatkom vojny na troch traktorových prívesoch odviezol sumu 900 miliónov dolárov v šekoch a 100 miliónov eur uložených v centrálnej banke v Bagdade. Podla Bouchera Washington netuší, kde sa peniaze momentálne nachádzajú. Poznamenal však, že americké jednotky objavili na niekolkých miestach v Iraku stohy bankoviek. V jednom z Husajnových palácov našli sumu 600 miliónov dolárov a asi 200 miliónov objavili v ozbrojenom vozidle. „Snažíme sa nájst peniaze ukradnuté predstavitelmi režimu Saddáma Husajna. Sú vlastníctvom irackého ludu a mali by mu byt vrátené,“ povedal. Dodal, že Washington vyzval vlády, aby prijali nevyhnutné opatrenia na vystopovanie a zmrazenie prípadných úctov Husajna a jeho rodiny.

Podla New York Times príkaz na výber penazí podpísal sám Husajn. Peniaze prišiel vyzdvihnút Kusaj a jeden z Husajnových osobných asistentov. „Ked dostanete rozkaz od Husajna, nediskutujete o nom,“ uviedol pre denník nemenovaný iracký predstavitel, ktorý zastával vysoký post v Centrálnej banke. Výber sa údajne uskutocnil 18. marca o štvrtej hodine ráno. Podla denníka boli peniaze prevezené do Sýrie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 9. 2020

USD 1,183 0,004
CZK 26,727 0,020
GBP 0,913 0,002
HUF 360,780 0,380
CAD 1,560 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS