ČLÁNOK
Kurz českej aj slovenskej koruny dnes ovplyvnia zasadania vlád SR aj ČR
16. januára 2002

Sentiment na trhu je stále prokorunový. Ten môže byť ešte viac podporený dnešným očakávaním zasadnutím slovenskej vlády, ktorá má definitívne rozhodnúť o víťazovi výberového konania na privatizáciu 66,8% štátneho podielu v Slovenskej poisťovni. Komisia ako víťaza odporúčala Allianz. Ten by mal spolu so štátnym podielom kúpiť aj viac ako 20% podiel spoločnosti Penta Group.

O náladách voči českej korune dnes rozhodne zasadnutie českej vlády, ktorá preberie dokument týkajúci sa spoločného postupu vlády a ČNB proti silnej českej korune. Očakáva sa, že hlavným výstupom zasadnutia bude správa, že ČNB sterilizuje vládne privatizačné príjmy mimo trh. AK by to bolo tak, pozitívny sentiment na českú korunu by mal opäť vzrásť, pretože hlavným motorom silnejúcej koruny sú prichádzajúce investície na zelenú lúku a tie pôsobia na kurz v stredno a dlhodobom výhľade.

Predpokladáme, že dopyt po korune, a aj po stredoeurópskych menách, bude daný hlavne z relatívnej izolovanosti ekonomík V4 od momentálnej recesie v EU a USA. Ekonomiky V4 poháňa rast domácej spotreby a mohutný prílev investícií do regiónu. Pre špekulatívny kapitál je stredná Európa príťažlivá z hľadiska zaujímavého úrokového diferenciálu v porovnaní so sadzbami voľných mien. Bezpečné prostredie pre posilňovanie koruny, navzdory rekordnému deficitu v zahraničnom obchode, predstavuje očakávaný prílev z predaja 49% SPP (odhadovaný prílev 2 – 4 mld USD). Hlavným faktorom určujúcim dlhodobejší sentiment na korunu bude ležať v politickej rovine. Parlamentné voľby rozhodnú o novej vláde a jej charaktere a po voľbách sa bude rozhodovať o vstupe SR do NATO, kde naši susedia z V4 už sú.

Záverečné kotácie slovenskej koruny: 42,55 Sk za euro, 47,75 SK za dolár a 1,318 SK za jednu českú korunu.

V utorok sa na peňažnom trhu uskutočnil dvojtýždňový sterilizačný repotender Národnej banky Slovenska (NBS). Dopyt bánk dosiahol úroveň 26,5 mld. Sk, pričom NBS akceptovala 23 mld. Sk pri priemernej cene 7,74 % p.a. Podľa dílera VÚB Rastislava Habána vysoký dopyt bánk naznačuje, že došlo k obratu na trhu peňazí a banky sa začali zbavovať prebytočnej likvidity. Poukázal pri tom aj na vysoký dopyt bánk v pondelkovej aukcii štátnych dlhopisov.

Komerčné banky držali ku koncu dňa na účtoch povinných minimálnych rezerv 27,27 mld. Sk, čo kumulatívne predstavuje plnenie rezerv na 108,69 %. Bankový sektor skončil obchodovanie s denným nadstavom 0,6 mld. Sk.

V stredu sa očakáva prílev prostriedkov zo splatného sterilizačného repotendra centrálnej banky vo výške 20,8 mld. Sk. Zároveň by sektor malo opustiť 7 mld. Sk z emitovaných bondov Ministerstva financií SR spolu s 23 mld. Sk z aktuálneho dvojtýždňového sterilizačného repotendra.

Overnighty sa v utorok držali na úrovni šiestich percent. Výnosová krivka depozít s dlhšou splatnosťou bola vyrovnaná, tom/nexty až ročné zdroje sa pohybovali na úrovni 7,5 / 7,6 % p.a.

Zoltán Tihanyi P67 Value, SITA, Reuters


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 11. 2020

USD 1,187 0,004
CZK 26,258 0,053
GBP 0,890 0,001
HUF 361,350 1,140
CAD 1,550 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS