ČLÁNOK
Kupia sa problémy vo VSŽ
17. novembra 1998

Agentúre SITA to potvrdil dobre informovaný zdroj, ktorý však zároveň nevedel uviesť konkrétnejšie informácie o tom, čo vláda košickým železiarňam na vyriešenie ich situácie ponúkla.

Spoločnosť preto v súčasnosti zvažuje, aké zmeny je potrebné uskutočniť na úrovni dozornej rady a predstavenstva. Rozhodnutie by malo byť prijaté na spoločnom zasadnutí oboch orgánov, ktoré sa uskutoční 23. novembra 1998. Uvádza sa to v komuniké predstavenstva a dozornej rady VSŽ Holding, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca podniku Jozef Marko. Príprava zmien vo vrcholových orgánov spoločnosti vyžaduje podľa jeho slov určitý čas potrebný na oslovenie vhodných kandidátov a na zabezpečenie všetkých právnych krokov súvisiacich so zvolaním mimoriadneho valného zhromaždenia VSŽ Holding. „V súvislosti s rokovaniami s bankovými veriteľmi VSŽ Holding si uvedomujeme potrebu zodpovedného a konštruktívneho prístupu k bankovým veriteľom spoločnosti, ktorý smeruje k vybudovaniu dôvery potrebnej pre napredovanie v spomenutých rokovaniach,“ dodal J. Marko. Vedenie podniku privítalo podľa jeho slov vôľu slovenskej vlády spolupracovať pri riešení súčasných problémov spoločnosti a zároveň dôkladne zvážilo návrhy prednesené členmi vlády na poslednom spoločnom stretnutí 10. novembra tohto roka. Podľa informácií agentúry SITA bolo podmienkou vlády SR na riešenie situácie vo VSŽ Holding Košice odstúpenie predstavenstva a dozornej rady spoločnosti.

Ako dnes informoval hovorca predsedu vlády SR Martin Lengyel, zástupcovia dozornej rady a predstavenstva VSŽ Holding Košice neprijali východisko k riešeniu problémov v spoločnosti tak, ako im vláda ponúkla na rokovaní 10. novembra 1998 na Úrade vlády. „Iniciatíva vlády bola vedená dobrou vôľou hľadať východiská k riešeniu situácie tak, aby sa podarilo prekonať súčasné problémy bez ohrozenia zamestnanosti a výroby. Odmietnutím ponúkaného východiska k riešeniu na seba dozorná rada, predstavenstvo a akcionári preberajú plnú zodpovednosť za ďalší vývoj vo VSŽ Holding,“ dodal M. Lengyel. Po stretnutí s vládnymi predstaviteľmi pokračovali zástupcovia VSŽ v rokovaniach s veriteľmi, výsledky rokovaní však ešte neboli zverejnené. Predstavitelia VSŽ Holding nedávno oficiálne priznali množiace sa problémy v spoločnosti a v ich dôsledku očakávané stratové tohtoročné hospodárenie. Zároveň zdôraznili potrebu sústredenia sa na investície iba v oblasti hutníctva a celkovú reštrukturalizáciu firmy vrátane prepustenia 2000 pracovníkov a ústupu z majetkových podielov vo finančných inštitúciách. K viacerým naakumulovaným problémom sa pridala aj skutočnosť, že Merrill Lynch si uplatnil nárok na splatenie úveru, ktorý pre VSŽ aranžoval, po troch rokoch. Tento krok súvisí so všeobecným trendom znižovania objemu úverov takzvaným emerging markets. VSŽ Holding pritom tento úver v objeme 35 mil. USD (takmer 1,3 mld. Sk) nesplatili v stanovenom termíne.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS