ČLÁNOK
Kroky poľskej vlády znepokojujú zahraničných investorov
17. januára 2001

Obavy, že poľská vláda sa snaží znovu získať kontrolu nad čiastočne sprivatizovanými spoločnosťami, mali negatívny vplyv na ceny akcií niektorých najväčších firiem na varšavskej burze a šokovali zahraničných investorov. V uplynulých mesiacov uskutočnila vláda neočakávané kroky na anulovanie čiastočného predaja veľkej poľskej poisťovne PZU európskej poisťovni Eureko a na získanie väčšieho vplyvu na najväčšiu ropnú spoločnosť PKN a ťažobného giganta KGHM.

Poisťovňa Eureko predložila Európskej únii sťažnosť, že „bola doslova vytlačená z firmy, v ktorej kúpila spolu s poľskou bankou BIG 30-percentný podiel za 725 mil. USD“. Spolitizované opatrenia poľskej vlády začali negatívne vplývať na imidž Poľska v zahraničí. Ak sa zahraniční investori začnú Poľsku vyhýbať, bude to mať pre túto najväčšou východoeurópsku ekonomiku hlboké hospodárske následky.

Analytici sa domnievajú, že príčinou spomínaných opatrení vlády je snaha zabezpečiť si zdroje príjmov pred očakávanou volebnou prehrou. Vláda však tvrdí, že nedávne personálne zmeny, ako aj jej kontroverzné prevzatie kontroly nad PZU, boli prínosom pre štát, firmy a klientov. Podľa analytikov boj vlády o zvýšenie vplyvu vo firmách PKN a KGHM môže byť prostriedkom na dosadenie lojálnych osôb na najvyššie posty v druhom najväčšom mobilnom operátorovi krajiny Polkomtel. Firmy PKN a KGHM totiž vlastnia v spoločnosti Polkomtel významné podiely, pričom Polkomtel je jediným mobilným operátorom v Poľsku, ktorý očakáva zisk.

Od pádu komunizmu prilákalo Poľsko zahraničné investície vo výške takmer 50 miliárd dolárov, čo je viac, ako ktorákoľvek krajina v regióne, a to vďaka svojej veľkosti a otvorenosti, silnej ekonomike a perspektíve vstupu do EÚ. Napriek tomu však krajina stále nevyhnutne potrebuje investície, ktoré sú okrem iného významným zdrojom krytia deficitu na bežnom účte. Ak by zahraničné investície prudko poklesli, Poľsko by bolo v značnej miere odkázané na nestabilné portfóliové investície, čo by mohlo viesť k destabilizácii ekonomiky.

Incident medzi vládou a poisťovňou Eureko taktiež zvýšil obavy z nedodržiavania práv menšinových vlastníkov v Poľsku. Vláda si však všimla, že investori sú čoraz neochotnejší nakupovať menšinové podiely, takže nedávno signalizovala, že zmení svoju stratégiu a bude ponúkať na predaj väčšinové podiely.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS