ČLÁNOK
Kroky ECB nemôžu nahradiť reformy, tvrdí Merkelová
20. januára 2015

 Žiadne rozhodnutie Európskej centrálnej banky (ECB) nesmie viesť k tomu, že rozpočtové reformy a reformy v oblasti konkurencieschopnosti budú mať nižšiu prioritu. V pondelok to uviedla nemecká kancelárka Angela Merkelová. „Mám iba jednu prosbu… a smerujem ju na všetkých predstaviteľov ECB. Musíme sa vyhnúť tomu, aby akékoľvek rozhodnutie ECB mohlo vyvolať dojem, že to, čo je potrebné urobiť v rozpočtovej oblasti a v oblasti konkurencieschopnosti, je možné zatlačiť do úzadia,“ povedala Merkelová na stretnutí s podnikateľmi v centrále nemeckej burzy cenných papierov. Šéf ECB Mario Draghi bol počas jej vystúpenia v publiku.

„Môže sa ľahko stať, že ľudia uveria, že jedno môže nahradiť druhé,“ povedala Merkelová. „To určite nie je možné. Tlak na zlepšenie konkurencieschopnosti v Európe musíme udržať, inak nám nič nepomôže a myslím skutočne nič,“ doplnila.

ECB je pod rastúcim tlakom, aby pristúpila k radikálnemu uvoľneniu menovej politiky. Spotrebiteľské ceny v eurozóne v decembri klesli o 0,2 %, čo bola najnižšia úroveň od septembra 2009. To je hlboko pod cieľovou úrovňou tesnej menej ako 2 %, ako aj pod hodnotou 1 %, ktorú považuje ECB za „nebezpečnú zónu“ pre cenovú stabilitu. Za jeden z posledných nástrojov, ktoré môže nasadiť v boji proti riziku deflácie, sa považuje tlačenie peňazí prostredníctvom skupovania vládnych dlhov, známe tiež ako politika kvantitatívneho uvoľňovania. ECB už stlačila svoju základnú úrokovú sadzbu na rekordné dno 0,05 % a komerčným bankám ponúkla dlhodobé lacné úvery. Kľúčové rozhodnutie pristúpiť k nákupom vládnych dlhopisov by mohla ECB podľa agentúry Reuters oznámiť už tento týždeň.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS