ČLÁNOK
Kríza zachvátila aj nemecký automobilový priemysel
25. februára 2002

Automobilový priemysel zachvátila vážna hospodárska kríza. Ako informujú nemecké médiá, podnikanie v tomto odvetví oslabuje slabá konjunktúra na najdôležitejších odbytištiach v USA a Európe, nevyužité výrobné kapacity a dramatické cenové súboje. Dôkazom pre krízu v automobilovom priemysle je aj to, že výrobcovia čoraz častejšie odriekajú účasť na autosalónoch. Tak sa to stalo v týchto dňoch v Turíne a potom zrušili pre malý záujem aj autosalón Ama v Stuttgarte. Usporiadatelia už odvolali aj tohtoročné automobilové výstavy v Mníchove, Saarbrückene a v Hamburgu.

Nepokoj u výrobcov automobilov sa preniesol aj na burzy. Koncern VW uverejnil dobré výsledky za minulý rok. Ale pre nestálu situáciu v konjunktúre Volkswagen nepredložil žiadnu prognózu na tento rok a to rýchlo vystavilo akcie tlaku. Dnes predloží bilanciu koncern Daimler-Chrysler AG. Výhľad Daimleru na tento rok bude asi pesimistický, ako neistý faktor sa ukazuje situácia v americkom Chrysleri, zachvátenom krízou a prepúšťaním. Chrysler vlani prerobil asi 2,2 miliardy USD. Výroba vozidiel priniesla podľa predbežných výsledkov zisk len 50 až 100 miliónov dolárov, kým v roku 2000 bol jej zisk až 1,15 miliardy dolárov.

Zastreté varovanie ohľadne zisku otriaslo trhmi už na začiatku februára a kurz akcií Daimleru odvtedy klesol o 10 percent. V utorok sa na Frankfurtskej burze prepadol kurz Daimleru o ďalších 5 percent.

Šance na oživenie automobilovej konjunktúry sú nevýrazné a štart do nového roku bol naozaj zlý. Výroba poklesla v januári o 8 percent, počet nových modelov stagnuje a export sa silne zadrháva. Situácia by sa mohla zlepšiť v druhom polroku. Neovplyvnené problémami konjunktúry sa zdajú byť exkluzívne značka ako Mercedes-Benz, Porsche a BMW.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

4. 12. 2020

USD 1,216 0,001
CZK 26,518 0,098
GBP 0,903 0,001
HUF 358,570 0,940
CAD 1,563 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS