ČLÁNOK
Krajiny G20 sa odkláňajú od úsporných opatrení
22. apríla 2013

Ministri financií najdôležitejších ekonomík sveta G20 sa odkláňajú od tvrdých úsporných opatrení, keď na stretnutí vo Washingtone zamietli myšlienku stanoviť si prísnejšie cele v znižovaní dlhovej záťaže. Podľa agentúry Reuters to odzrkadľuje obavy týkajúce sa krehkého globálneho zotavovania. Po stretnutí, ktoré sa skončilo v piatok, ďalej uviedli, že budú pozorovať negatívne dopady rozsiahlych menových stimulov, aké podniklo napríklad Japonsko. Zobrali tak na vedomie obavy rozvíjajúcich sa krajín, že voľné menové politiky môžu vyvolať prílev špekulatívneho kapitálu do ich ekonomík a spôsobiť zhodnotenie ich mien.

  Ruský minister financií Anton Siluanov na tlačovej konferencií povedal, že predstavitelia G20 veria, že celkové znižovanie dlhu je oveľa dôležitejšie ako jednotlivé konkrétne čísla. „Dohodli sme sa, že tie čísla budú mäkké parametre, budú určitý druh strategických úloh a cieľov, ktoré môžu byť pozmenené alebo upravené v závislosti na špecifickej situácii v jednotlivých krajinách,“ uviedol ďalej. Rusko, ktoré tento rok G20 predsedá, dúfa, že sa do ďalšieho stretnutia v septembri lídri dohodnú na fixných cieľoch pre zníženie dlhovej záťaže. USA a Japonsko však tento krok odmietajú. Washington sa snaží, aby sa pozornosť G20 sústredila na ekonomický rast.

Lídri tiež vyzvali eurozónu k urýchlenému vytvoreniu bankovej únie, čo by pomohlo oživiť ekonomiku regiónu. Nemecko však zopakovalo svoje skoršie stanovisko, že je najskôr potrebné zmeniť pravidlá fungovania EÚ. Diskusiám na stretnutí podľa delegátov dominovali problémy eurozóny, keďže prísnym úsporným opatreniam sa nepodarilo oživiť ekonomiku regiónu. USA údajne tlačili na Európu, aby zmiernila škrty v rozpočtoch.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS