ČLÁNOK




Krajiny G20 sa dohodli na monitorovaní nerovnováh
18. apríla 2011

Ministri financií 20 najväčších svetových ekonomík, tzv. skupiny G20, sa  vo Washingtone dohodli na novom systéme monitorovania ekonomických nerovnováh, ktorý by mal zabrániť opakovaniu globálnych finančných kríz.

V rámci nového programu sa budú podrobne sledovať kľúčové ukazovatele „zdravotného stavu“ jednotlivých ekonomík, ako je napríklad vládny rozpočet, obchodný deficit, tok investícií medzi krajinami či výška úspor a zadlženosť obyvateľstva.

Skupina G20 dúfa, že vďaka monitorovaniu sa podarí problémy odhaliť skôr, ako narastú do takých veľkých rozmerov, že ohrozia rast globálnej ekonomiky. Hoci sa ministri dohodli na novom programe, mnohé otázky zostali nezodpovedané, napríklad, či bude nový mechanizmus dostatočne efektívny. Jeho úlohou bude totiž iba odhaliť problémy, nebude mať však nástroje na to, aby presadil zmeny.

Francúzska ministerka financií Christine Lagardeová, ktorej krajina tento rok predsedá G20, po skončení stretnutia vyhlásila, že dohoda o monitoringu je významným úspechom v rámci prevencie finančných kríz.

„Dosiahli sme obrovský pokrok. Toto je veľký krok správnym smerom,“ skonštatovala s tým, že do procesu monitorovania sa zapojí všetkých 20 členov skupiny, ale v prvom kole si odborníci „posvietia“ na sedem najväčších svetových ekonomík. Lagardeová odmietla povedať, o ktoré krajiny ide. Analytici odhadujú, že sú to USA, Čína, Japonsko, Nemecko, Francúzsko, Británia a India, pretože sa najväčšou mierou podieľajú na celkovom výkone skupiny G20.

Predstavitelia G20 sa musia teraz dohodnúť na presných kritériách monitorovacieho procesu aj na tom, či sa oficiálne zverejní, v ktorej krajine sa podarilo odhaliť potenciálne nebezpečné ekonomické nerovnováhy. Čína napríklad v minulosti zablokovala publikáciu kritiky zo strany Medzinárodného menového fondu na jej adresu.

Globálna finančná reforma bude jednou z hlavných tém jarného summitu Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky, ktorý sa začína dnes večer SELČ vo Washingtone.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 7. 2024

USD 1,086 0,001
CZK 25,370 0,019
GBP 0,844 0,001
HUF 390,950 2,380
CAD 1,501 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS