ČLÁNOK
Krachy majú aj regionálny aspekt
4. januára 2001

Napriek tomu, že celkový počet bankrotov v Anglicku na sklonku uplynulého roka poklesol, osobitne na severe a východe krajiny dosiahol historické maximum.

Podľa údajov spoločnosti Dun&Bradstreet, ktorá poskytuje poradenský servis jednotlivým podnikateľským subjektom vo Veľkej Británii, celkový počet „zlyhaní“ a kolapsov firiem sa v Anglicku znížil o 6% a ku koncu uplynulého roka dosiahol stav 40 847 bankrotov. Takýto ukazovateľ (pokles bankrotov o 6%) je síce optimistický, no relativizujú ho najmä regionálne disproporcie.

Počet bankrotov v Londýne sa znížil o 21,8% v porovnaní s rokom 1999, no na severozápade Anglicka sa počet bankrotov zvýšil o vyše jedno percento a na severovýchode až o 11,8%.

Dun&Bradstreet konštatuje, že práve táto regionálna nevyváženosť v počte skrachovaných firiem musí viesť k určitým obavám.

Toto všetko treba vidieť nielen v kontexte s poklesom tempa rastu americkej ekonomiky, ale aj v súvislosti s tým, že sila britskej libry začína čoraz vážnejšie poškodzovať najmä výrobné a na export sa orientujúce spoločnosti, ktoré sú najviac koncentrované práve v severovýchodných častiach Anglicka.

Aj preto na začiatku tohto roka Výbor pre menovú politiku Bank of England varoval pred spomínanou „nevyrovnanosťou“ v jednotlivých častiach Anglicka, ktorá by sa mohla ešte viac umocniť ďalším spomalením tempa ekonomického rastu v USA a následným znížením dopytu po britskom exporte.

Dôležitým oporným bodom je však na druhej strane to, že celkový rast britskej ekonomiky je dlhodobo vyrovnaný a stabilný a uspokojivé sú aj prieskumy, ktoré vyjadrujú dôveru britských spotrebiteľov.

Tento index sa na sklonku minulého roka dokonca mierne zvýšil v porovnaní s novembrom 2000. Aj gradujúci barometer spotrebiteľskej dôvery je teda pre britskú ekonomiku povzbudzujúci. Ide v každom prípade o prísľub dobrého ekonomického štartu do roku 2001, i keď údaje ohľadne počtu bankrotov na severe a východe Anglicka nemožno bagatelizovať.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

2. 6. 2023

USD 1,076 0,007
CZK 23,657 0,030
GBP 0,859 0,001
HUF 371,360 0,940
CAD 1,444 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS