ČLÁNOK
Krach spoločnosti Enron Corp. je ďalším šokom pre ekonomiku Houstonu
4. februára 2002

Bankrot amerického energetického gigantu Enron je najnovším v celom rade úderov, ktoré postihli texaské hlavné mesto Houston a v najbližšom čase bude ďalej ohrozovať jeho ekonomiku. Podľa analytika Stevena Cochrana by sa kolaps Enronu a zánik 4000 pracovných miest vo vyše dvojmiliónovom veľkomesta normálne dal zvládnuť. Na tento neblahý vývoj firmy Enron sa však treba pozerať v kontexte s celým radom nedávnych šokov pre ekonomiku Houstonu.

Hospodárstvo tohto mesta Texasu utrpelo už pádom cien ropy a znížením výkonov v leteckej doprave, čo prispelo k zvýšeniu počtu neprenajatých kancelárií. Možnosť zrušenia ďalších pracovných miest prinesie aj plánovaná fúzia spoločností Compaq Computer Corp. a Hewlett-Packard Co. vyrábajúcich počítače.

Ekonomika Houstonu je čiastočne spätá s rastom alebo klesaním cien ropy a zemného plynu a preto sa jej výkon znížil v súvislosti s poklesom dopytu po energiách čo je následkom zníženia celkovej ekonomickej aktivity v USA. V USA ovplyvnilo dopyt po rope aj zníženie záujmu o letecké benzíny.

Zníženie počtu pracovných miest v leteckom priemysle predstavuje pre hospodárstvo mesta tiež tlak. Spoločnosť Continental Airlines Inc. po teroristických útokoch 11. septembra oznámila prepustenie 3000 zamestnancov vo svojom domovskom meste Houston. Plánovaná kúpa firmy Compaq spoločnosťou Hewlett-Packard, ak sa uskutoční, by mohla vyústiť do straty 15.000 pracovných miest oboch spoločností.

Bankrot Enronu znamenal už prepustenie viac ako polovice z jej 7500 zamestnancov, ktorí nedostanú viac ako po 4500 dolároch odchodného.

Aj keď obchodovanie s energiou bude pokračovať ďalej, stratený majetok sa podľa Cochrana nepodarí nikdy získať späť.

Spoločnosť Enron sa podľa analytika stala ikonou Houstonu a symbolom zmeny v energetickom priemysle mesta. Najnovší vývoj a začatie trestného vyšetrovania krachu Enronu orgánmi Kongresu, civilnými aj trestnoprávnymi inštitúciami tento obraz však narušili.

Daňová základňa mesta stále príliš silne závisí od energie a potrebuje väčšiu diverzifikáciu. Viac ako tretina ekonomických výstupov Houstonu, je priamo spojená s odvetvím energetiky. Spoločnosti ako Halliburton Co., Continental, Exxon Mobil Corp., Compaq, Reliant Energy, SBC Communications a Shel Oil Co. sú väčšími zamestnávateľmi ako bol Enron v Houstone, hoci takmer všetky firmy už museli prikročiť k úsporným opatreniam.

Nádej na čiastočnú stabilitu ekonomiky mesta podľa Cochrana poskytuje rozsiahle odvetvie ekonomiky zdravotníctva. Hoci zdravotnícke zariadenia mesta, priemysel zdravotníckej technológie a Stredisko vesmírneho výskumu NASA poskytujú možnosti zamestnania, neexpandujú príliš rýchlo.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS