ČLÁNOK
Krach IPB bol dohodnutý ešte pred jej odkúpením Nomurou
20. augusta 2001

Krach Investiční a Poštovní banky (IPB) bol súčasťou dohody medzi japonskou bankou Nomura a vedením IPB ešte predtým, ako Nomura uzavrela privatizačnú zmluvu so štátom. Vo svojej hlavnej spravodajskej relácii to v piatok uviedla Česká televize (ČT) s odvolaním sa na výpoveď právnika Nomury Davida Thirska pred londýnskou arbitrážou.

Cieľom Nomury nebolo podľa právnika rozvíjať IPB, ale poistiť sa proti jej prípadným zlým výsledkom odstúpením od investície za dopredu dohodnutých podmienok. Thirsk uviedol, že skutočným zámerom Nomury nebolo vstúpiť do IPB, ani podieľať sa na navýšení imania banky, ale získať významné české pivovary. Radegast a Plzeňský Prazdroj ponúkli akcionári IPB firme Nomura za to, že pokryje problémovú banku svojim menom.

ČT však pripomenula, že do dnešného dňa Nomura spoločnosti IPB, respektíve jej novému majiteľovi ČSOB, dlhuje za túto transakciu 9 mld. CZK. Nomura ich síce chce splatiť akciami IPB, tie sú však po minuloročnom uvalení nútenej správy na IPB bezcenné. Práve o možnosti splatenia dlhu touto formou by londýnska arbitráž mala rozhodnúť.

„Existovali rôzne obavy týkajúce sa vzťahu medzi akcionármi, manažmentom IPB a Nomurou, ale nijaké konkrétne hmatateľné podozrenie o operácii tohto typu sme nepoznali,“ uviedol bývalý český minister financií Ivan Pilip. Podľa ekonóma Miroslava Ševčíka však išlo o pomerne verejnú informáciu, jasnú i zo zahraničnej tlače. Nomura totiž prejavila záujem o nákup pivovarov skôr, ako sa definitívne rozhodla o vstupe do IPB.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 7. 2024

USD 1,086 0,003
CZK 25,362 0,131
GBP 0,841 0,001
HUF 390,430 0,700
CAD 1,494 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS