ČLÁNOK
Korupcia v Mexiku má alarmujúce rozmery
5. novembra 2001

Priemerná mexická domácnosť vydá na úplatky až 14% z celkových príjmov. Väčšina týchto finančných prostriedkov smeruje do rúk úradníkov, polície, prípadne pracovníkov ďalších štátnych i privátnych inštitúcií.

Podľa Transparencia Mexicana, ktorá je pobočkou Transparency International, slúžia úplatky najmä na urýchlenie vydania vodičského preukazu, časové zvýhodnenie pri stavebnom povolení, ale aj pri sfalšovaní údajov o zdravotnom stave, čo sa využíva najmä pri vyplácaní dávok v čase pracovnej neschopnosti.

Najnovšia štúdia o korupcii v Mexiku sa zamerala na 38 oblastí, respektíve verejných a súkromných služieb od prijatia dieťaťa do školy až po zapojenie telefónnej linky.

Prehľad v 15 000 mexických domácnostiach dospel k záveru, že v priebehu uplynulých dvanástich mesiacov vynaložili obyvatelia Mexika 2,34 miliardy dolárov na úplatky. Najväčší objem z nich platia Mexičania príslušníkom polície, aby sa vyhli pokutám za porušenie pravidiel cestnej premávky.

Podstatné však je, že korupcia sa v mexických pomeroch považuje za čosi úplne bežné, stala sa súčasťou života Mexičanov, ktorí sa v drvivej väčšine považujú za čestných a poctivých občanov. Úplatok skrátka rieši všetko – uviedol prezident Transparencia Mexicana Frederico Heroles.

Priemerná výška úplatku dosahuje 109,5 pesos (12 USD).

Alarmujúce je tiež to, že mladší a vzdelanejší Mexičania viac inklinujú k úplatkom v porovnaní s občanmi nad 50 rokov, čo signalizuje, že korupcia sa bude zvyšovať, ak ju budú inteligentní ľudia nielen tolerovať, ale aj vnútorne akceptovať.

Nie náhodou sa stal boj proti korupcii pilierom vládneho programu prezidenta Vicente Foxa.

Jeho kampaň sa doteraz zameriavala na štátne podniky a inštitúcie, akými sú napríklad monopolná ropná spoločnosť PEMEX, či Federálna agentúra pre sociálne zabezpečenie.

Najnovšie prieskumy verejnej mienky ale hovoria, že Mexičania iba veľmi málo veria tomu, že sa podarí úplatkárstvo vykoreniť.

Väčší diel zodpovednosti v tomto procese má zohrávať aj katolícka cirkev.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS