ČLÁNOK
Koruna sa v pondelok priblížila k 43,50 Sk za euro
13. februára 2001

Naďalej ostávame pri našom predpoklade, že koruna sa v priebehu februára bude pohybovať na priemernej úrovni 43,60 Sk za euro. V priebehu marca by mohla mierne posilniť, kým ku koncu mesiaca by sa posilnenie mohlo výraznejšie prejaviť na kurze a tempe jeho posilňovania.

Voči doláru koruna končila na 46,84 Sk za dolár (bid) a voči českej korune na 1,259 (bid).

Obchodovanie na peňažnom trhu sa v úvode nového týždňa sústreďovalo predovšetkým na najkratšie splatnosti. Podľa dílera Slovenskej sporiteľne Pavla Jánošíka si overnightovými obchodmi vyrovnávali svoje pozície domáce banky, na obchody s tom/nextami sa sústredili londýnske banky.

Sektor naďalej vykazuje kumulatívny nadstav likvidity, keď banky deponovali v zúčtovacom centre Národnej banky Slovenska (NBS) 28,368 mld. Sk a povinné minimálne rezervy tak splnili na 100,42 %. Na dennej báze banky síce uložili na účte v centrálnej banke približne o 1 mld. Sk menej oproti predpísanému stavu, podľa P. Jánošíka však sektor disponuje dostatkom likvidných zdrojov.

Utorkové obchodovanie bude podľa očakávania dílera pomerne živé. NBS vstúpi na trh s pravidelným 14-dňovým sterilizačným repotendrom a Ministerstvo financií zorganizuje historicky prvú aukciu štátnych dlhopisov rozloženú do niekoľkých tranží. Pôjde o dlhopisy s trojročnou valutou, pričom v utorok sa zrealizuje jej prvá tranža s maximálnym objemom 3,5 mld. Sk. V časovom horizonte do konca novembra ju bude môcť Ministerstvo financií doplniť až do výšky 11 mld. Sk. Kupónový výnos stanovil rezort financií na 7,8 % p.a., cena dlhopisu však nie je určená. Podľa P. Jánošíka je však nepravdepodobné, že ministerstvo akceptuje ponuky na nákup dlhopisu pod nominálnu hodnotu, pretože rezort momentálne nie je závislý na refinancovaní svojich aktivít prostredníctvom peňažného trhu. Investori však budú mať pravdepodobne záujem o výhodnejšie podmienky a z tohto dôvodu sa díler domnieva, že rezortu sa celý avizovaný objem ani nepodarí naplniť.

Do konca tohto týždňa by mal likviditu na trhu doplniť prílev zdrojov z maturujúcich štátnych dlhopisov v objeme približne 2,5 mld. Sk, čo zhruba kopíruje očakávaný akceptovaný objem v utorkovej aukcii. P. Jánošík preto predpokladá, že v sterilizačnom repotendri NBS akceptuje prostriedky v hodnote maturujúceho repotendra, aby sa likvidita na trhu vyrovnala. Maturujúci objem, ktorý do sektora príde v stredu, predstavuje 18 mld. Sk. Podľa dílera sú momentálne na trhu vytvorené podmienky k tomu, aby sa priemerný výnos v pripravovanom tendri posunul naspäť k úrovni okolo 7,8 % p.a. Ceny najkratších depozít sa pohybujú v pásme od 7,6 do 7,8 % p.a., najdlhšie splatnosti sa udržiavajú na nižších úrovniach od 7,3 do 7,5 % p.a.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS