ČLÁNOK
Koruna sa ešte môže posilnit
2. apríla 2003

Guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Marián Jusko oznámil, že je spokojný so zlepšujúcim sa vývojom zahranicného obchodu Slovenska. Dodal, že v prípade udržania priaznivého vývoja obchodu a ekonomických trendov by mala slovenská koruna pokracovat v posilnovaní. „Slovenská koruna má iste priestor pre urcité posilnenie, ak bude priaznivý ekonomický vývoj pokracovat pocas dlhšieho obdobia,“ povedal Jusko na konferencii centrálnych bánk v Prahe.

Jusko odmietol špecifikovat, aké výrazné posilnenie koruny je slovenská centrálna banka pripravená tolerovat, avšak dal jasne najavo, že NBS by nerada videla prudké posilnenie koruny po zverejnení akéhokolvek priaznivého samostatného ekonomického údaju. Dodal, že akékolvek dalšie prírastky slovenskej meny musia mat základ v dlhodobom zlepšovaní ekonomických indikátorov, a to nielen v rámci zahranicného obchodu, ale aj v rámci inflácie a iných ukazovatelov. Povedal však, že podla jeho názoru vykázal kurz koruny od zaciatku tohto roku „prirodzené a akceptovatelné výkyvy“.

Slovenská koruna dosiahla v utorok nové historické maximá voci euru na úrovniach 41,020/41,070 SKK/EUR pod vplyvom slov guvernéra NBS, že centrálna banka pravdepodobne povolí urcité posilnenie meny vdaka pozitívnym ekonomickým fundamentom. „Išlo jednoznacne o reakciu na vyjadrenia guvernéra NBS Mariána Juska,“ povedal díler Slovenskej sporitelne Juraj Zabadal. „Na raste meny sa zúcastnili domáci aj zahranicní investori. Na trhu bolo pomerne rušno. Zdá sa, že trh sa doslova zobudil,“ dodal.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

8. 3. 2021

USD 1,187 0,007
CZK 26,417 0,114
GBP 0,857 0,006
HUF 367,190 0,900
CAD 1,504 0,013

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS