Podľa vývoja kurzu koruny môžme usúdiť, že aj január bol z hľadiska zahraničnoobchodnej bilancie nepriaznivý pre korunu. Podobný vývoj sme videli v novembri aj decembri, kedy pozitívny fundament pre menu nič neznamenal a kurz naďalej zostávala na slabých úrovniach. Prednedávnom ŠÚ SR potvrdil zverejnenými výsledkami ZO v posledných dvoch mesiacoch, že kurz nereflektoval na dobré správy a ratingovom výhľade, HDP ani o predaji SLSP práve pre vysoké schodky ZO. Domnievame sa teda, že januárový zahraničný obchod pokračuje v nepriaznivých tendenciách nastúpených na konci predošlého roku. Hrozí teda, že NBS poľaví alebo úplne prestane brániť korunu na úrovni 44,00 Sk za euro.
Voči doláru koruna končila na 47,50 Sk za dolár a voči českej korune na 1,255 Sk za jednu českú korunu.
V utorok oživila obchodovanie na peňažnom trhu okrem dvojtýždňového sterilizačného repotendra aj aukcia štátnych dlhopisov. Napriek obavám niektorých dílerov sa štátu predsa len podarilo naplniť plánovaný objem 3 mld. Sk pri priemernom kupónovom výnose 7,728 % p.a. Minimálny výnos predstavoval 7,6 % p.a. a maximálny 7,75 % p.a. Dopyt v aukcii len mierne prevýšil maximálny objem a dosiahol 3,03 mld. Sk. Podľa dílera Tatra banky Miloslava Paracku je možné, že štát vzhľadom na malý záujem o tieto bondy zváži v najbližšej aukcii dobu ich splatnosti.
Centrálnej banke sa v tohtotýždňovom sterilizačnom repotendri podarilo vyrovnať objemy oboch dvojtýždňových repotendrov. Z celkového dopytu 21,2 mld. Sk totiž akceptovala 18 mld. Sk, čo zodpovedá úrovni z minulého týždňa. Minimálny úrokový výnos dosiahol 7,7 % p.a., priemerný 7,75 % p.a. a maximálny 7,78 % p.a. Výnos v repotendri tak opäť klesol o 4 body.
Podľa Paracku by likvidita na trhu mala byť v nasledujúcej perióde vyrovnaná, čo by podľa neho mohlo viesť k nárastu cien v repotendri k 8 % p.a. V blízkej dobe podľa jeho slov neexistuje ani výrazné riziko zníženia kľúčových sadzieb. Národná banka Slovenska (NBS) totiž vo svojom pondelkovom vyhlásení rozhodla o ponechaní sadzieb na súčasnej úrovni. „Potvrdzuje to predchádzajúce vyjadrenia centrálnej banky o tom, že počká na výsledky deregulácie cien,“ povedal Paracka. Ako dodal, najbližšia možná zmena sadzieb je teda v marci.
Komerčné banky v utorok deponovali v zúčtovacom centre NBS 27,324 mld. Sk, čo kumulatívne predstavuje 100,32 %. Na dennej báze to podľa dílera znamená nadstav 1 mld. Sk. Prebytok zdrojov v sektore v stredu zvýšia 4,2 mld. Sk, ktoré predstavujú čistý prílev zdrojov z vyrovnania sterilizačných repotendrov. „Plnenie povinných minimálnych rezerv tak bude v posledný deň periódy bezproblémové,“ skonštatoval díler.
Obchodovanie sa počas dňa sústredilo na jednodňové zdroje, pričom sa realizovali aj obchody s dvojmesačnou splatnosťou. Cena jednodňových úložiek sa počas dňa pohybovala na 7,5 / 7,7 % p.a. Podľa Paracku môže utorkový nadstav likvidity viesť k ich poklesu. Na rovnakej úrovni boli aj úrokové sadzby týždňových až mesačných fondov. Dvojmesačné až ročné peniaze boli na 7,4 / 7,6 % p.a.