ČLÁNOK
Koruna na začiatku týždňa bez pohybu
23. januára 2001

Koruna otvárala týždeň bez výraznejších výkyvov a deň končila na 43,69 Sk za euro (bid). Trh bol pomerne vyrovnaný a pokojný.

Na korunu nezapôsobila ani správa z prostredia MF SR, podľa ktorej v decembri zaznamenalo Slovensko rekordný schodok zahraničnoobchodnej bilancie. Podľa našich výpočtov by to malo byť asi 9 mld Sk, čo by znamenalo, že celoročný schodok sa dostane niekde na úroveň takmer 41 mld Sk, čo by znamenalo schodok asi 4,5% HDP, po minuloročných 5,5% HDP. Prúd zvýšených dovozov do republiky v novembri a decembri, napriek trojpercentnej dovoznej prirážke a korune za priemerne 42,90 Sk za euro v novembri a 43,50 Sk za euro v decembri a 50,15 Sk za dolár v novembri a 48,60 Sk za dolár v decembri, rapídne rástol a to je dôvod prečo sa koruna po referende nedostala na sympatickejšie úrovne a držala sa na slabých úrovniach. V pondelok zverejní ŠÚ SR detailnejšie údaje a ak sa potvrdí, že dovozy boli tvorené hlavne spotrebnými tovarmi a nie investičnými celkami, bude to zlá správa pre korunu. V tom prípade by to mohlo znamenať, že posilnenie koruny sa odkladá až na čas aktívneho prúdenia privatizačných príjmov do republiky, teda asi až do leta. Uvidíme viac v pondelok.

Voči doláru končila na 47,00 Sk za dolár (bid ) a voči českej korune na 1,240 Sk za jednu českú korunu (bid).

Pondelkové obchodovanie na peňažnom trhu poznačil príchod novej likvidity zo štátneho rozpočtu v objeme 2 mld. Sk. Prílev prispel k zvýrazneniu nadstavu v sektore, ktorý pretrváva už od začiatku periódy. Ako uviedol Rastislav Habán z dílingu Všeobecnej úverovej banky, príchod nových zdrojov sa podpísal aj pod prepad cien jednodňových depozít, ktoré sa v závere obchodovania priblížili k jednodňovej sterilizačnej reposadzbe Národnej banky Slovenska (NBS).

Bankový sektor splnil v pondelok povinné minimálne rezervy kumulatívne na 103,14 %, keď banky v zúčtovacom centre NBS deponovali 31,04 mld. Sk. Na dennej báze tak sektor predpísaný stav preplnil o 2 mld. Sk, ktoré likviditu v priebehu dňa doplnili. „Pretrvávajúci prebytok zdrojov umožní NBS akceptovať v utorkovom sterilizačnom repotendri vyšší objem zdrojov v porovnaní s maturujúcim takmer 15-miliardovým objemom,“ povedal R. Habán. Podľa jeho slov sa sektor blíži k stavu, keď sa objemové rozdiely medzi jednotlivými repotendrami budú postupne znižovať, aby sa vyrovnalo neproporcionálne rozloženie zdrojov. Ako dodal, NBS pravdepodobne v utorok stiahne prostredníctvom dvojtýždňovej sterilizácie približne 17 mld. Sk.

Najkratšie zdroje ukončili pondelkové obchodovanie na úrovni 6,3 / 6,5 % p.a., tom/nexty a spot/nexty zatvorili na 6,9 / 7,1 % p.a. Ceny fondov s dlhšími splatnosťami sa pohybujú vo veľmi úzkom spreade 7,4 / 7,6 %, výnosová krivka depozít od jedného týždňa do jedného roka je teda vyrovnaná.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 4. 2024

USD 1,063 0,002
CZK 25,275 0,008
GBP 0,863 0,007
HUF 393,900 1,400
CAD 1,459 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS