ČLÁNOK
Koruna je taká, aká má byt
15. mája 2003

Kurz slovenskej koruny sa v súcasnosti pohybuje v pásme, ktoré zodpovedá základným ekonomickým fundamentom. Uviedol to v stredu guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Marián Jusko. Priame intervencie centrálnej banky na devízovom trhu podporené opatrením na penažnom trhu boli podla neho minulý týžden úspešné.

Centrálna banka minulý týžden neakceptovala celý dopyt v sterilizacnom repotendri, co vyvolalo prebytok likvidity na penažnom trhu s tlakom na pokles úrokových sadzieb. Tohtotýždnový výsledok dvojtýždnového sterilizacného repotendra NBS je podla Juska v súlade so stratégiou centrálnej banky. Banky totiž v ocakávaní opätovného krátenia dopytu chceli umiestnit v repotendri velký objem zdrojov, NBS však akceptovala celý ich dopyt, cím sa sektor dostal do znacného podstavu likvidity. Banky by sa tak podla Juska mali refinacovat v NBS za refinancnú sadzbu 8 %.

NBS je podla guvernéra stále pripravená použit všetky dostupné nástroje na podporu devízových intervencií, vrátane nástrojov penažného trhu. Preferovanie využívania krátenia dopytu v sterilizacnom repotendri pred zmenou oficiálnych úrokových sadzieb bude podla Juska závisiet v budúcnosti od konkrétnej situácie. „Niekedy je lepšie použit menej intenzívny nástroj s vyšším signalizacným úcinkom, aby sa casto nemenili úrokové sadzby,“ poznamenal.

Výsledok referenda sa podla neho výrazne neprejaví v kurze slovenskej koruny, ocakávania jeho výsledku by už dávno mali byt zabudované v kurze koruny.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 9. 2020

USD 1,183 0,004
CZK 26,727 0,020
GBP 0,913 0,002
HUF 360,780 0,380
CAD 1,560 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS