ČLÁNOK




Koruna je stále v letargii, v stredu sa opäť priblížila k 43,80 Sk za euro.
1. marca 2001

Už takmer dva mesiace vplývajú na korunu prakticky len klientské príkazy, krátkodobí hráči absentujú a koruna tak odráža len vývoj v zahraničnom obchode a v zahraničnej zadĺženosti.

S koncom marca spájame nádeje s konverziou príjmov za SLSP, ktorými sa začne vyplácanie dlhopisov FNM SR. FNM si na pokračovanie vyplácanie chce požičať, čo na jednej starne v dlhodobejšom horizonte zvýši zadĺženosť, v krátkodobom posilní menu.

Voči doláru koruna končila na 47,59 Sk za dolár a voči českej korune na 1,263 Sk za jednu českú korunu.

Na peňažnom trhu bola v stredu veľmi nervózna atmosféra. Banky totiž očakávajú prudký pokles likvidity po tom, čo vo štvrtok zo sektora odíde 10,39 mld. Sk z emitovaných štátnych dlhopisov. Sektor sa tak dostane do hlbokého podstavu likvidity. Tomuto očakávanému stavu sa prispôsobili aj úrokové sadzby na peňažnom trhu, keď tom/nexty a spot/nexty stúpli až na 8,7 / 9,0 % p.a. Táto úroveň je už blízka jednodňovej refinančnej reposadzbe Národnej banky Slovenska, ktorá predstavuje 9,25 %.

Podľa dílera Istrobanky Pavla Kruka možno zo súčasného nesúladu na medzibankovom trhu viniť nedostatočnú komunikáciu medzi centrálnou bankou a Ministerstvom financií SR. Obe inštitúcie totiž svojimi utorkovými aukciami z trhu stiahli veľký objem zdrojov a umožnili sektoru dostať sa do nedostatku likvidity. Riešením by podľa neho bola zmena poradia aukcie dlhopisov a dvojtýždňového sterilizačného repotendra, ktoré sa väčšinou konajú v utorok. „Ak by bola aukcia štátnych bondov na programe prvá, centrálna banka by mala následne väčší priestor na riadenie likvidity v sektore,“ povedal.

Štvrtok bol posledným dňom periódy plnenia povinných minimálnych rezerv. Banky nemali s plnením žiadne problémy, pretože zatiaľ na trhu pretrvával nadstav. Na účtoch v centrálnej banke im stačilo deponovať len 23,514 mld. Sk a svoje povinnosti si splnili na 100,13 %. Podľa Kruka sa mnohé banky sterilizovali v centrálnej banke v rámci jednodňových repoobchodov, keďže cena overnightov sa pohybovala na úrovni jednodňovej sterilizačnej reposadzby 6,25 %. Vzrast úrokových sadzieb zaznamenali len depozitá, ktorých splatnosť spadá do novej periódy.

Vo štvrtok teda objem finančných prostriedkov v sektore klesne napriek tomu, že sa na trh vrátia peniaze uložené na jednodňových obchodoch v centrálnej banke. Podstav v sektore by však podľa dílerov mal trvať len do nasledujúcej stredy, keď sa vyrovnajú sterilizačné repotendre. Z maturujúceho repotendra na trh príde 23 mld. Sk, neskôr budú splatné aj štátne dlhopisy, takže sektor by nedostatkom likvidity nemal trpieť dlho.

Overnighty sa vo štvrtok pohybovali na 6,25 % p.a., tom/nexty a spot/nexty na 8,7 / 9,0 % p.a., týždňové a dvojtýždňové zdroje na 7,9 / 8,3 % p.a. Mesačné peniaze boli na 7,6 / 7,8 % p.a., dvojmesačné na 7,4 / 7,8 % p.a., trojmesačné a polročné na 7,4 / 7,7 % p.a. Deväťmesačné a ročné fondy sa kótovali na 7,35 / 7,7 % p.a.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 7. 2024

USD 1,086 0,001
CZK 25,370 0,019
GBP 0,844 0,001
HUF 390,950 2,380
CAD 1,501 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS